Jaka wylewka pod parkiet?
Dobra wylewka pod parkiet, na wykonanie samonośnego podkładu podłogowego, ułatwia przygotowanie podłoża pod podłogę drewnianą. Jeśli dodatkowo jest dobrze wykonana, to nie wymaga stosowania cienkowarstwowej wylewki samopoziomującej pod parkiet. Dzięki temu inwestorzy zoptymalizują koszt wykonania gotowej podłogi.
Jednak wykonawcy podłóg drewnianych mają swoje preferencje. Dlatego wybór wylewki pod deski drewniane warto skonsultować z parkieciarzem. Jeśli nie macie takiej możliwości, podpowiadamy na co zwrócić uwagę.
Wylewka pod parkietet, cechy
- Wylewka pod parkiet powinna się wyróżniać wysokimi parametrami wytrzymałościowymi nadającymi podkładowi odporność na naprężenia wynikające z ciągłej pracy drewna.
- Podłoże powinno mieć dobrą przyczepność, najlepiej o chropowatej powierzchni.
- Powierzchnia powinna być równa, szczególnie w przypadku układania gotowych, lakierowanych, czy olejowanych desek.
- Na koniec cecha, która jest mile widziana przez firmy parkieciarskie. Wylewka pod parkiet powinna być szybkoschnąca. Choć w przypadku podkładu samonośnego, który spełnia pierwsze trzy cechy, ta ostatnia cecha nie ma większego znaczenia. Ponieważ wykonawca rozpoczyna pracę wtedy, gdy podkład jest suchy i nie musi jej przerywać na wykonanie dodatkowej wylewki samopoziomującej i osiągnięcie przez nią odpowiedniej wilgotności.
Jaka wylewka pod parkiet? Tradycyjna czy samopoziomująca?
W dalszym ciągu istnieje obiegowa opinia, że pod podłogi drewniane tradycyjna wylewka cementowa z miksokreta jest najlepsza. Jednak wystarczy się porównać parametry wytrzymałościowe, żeby dojść do wniosku, że wylewki anhydrytowe będą zdecydowanie lepszym wyborem.
Wylewka anhydrytowa Wolplan CA na podkłady podłogowe pod parkiet
- Jest samopoziomująca, dlatego łatwiej jest wykonać równą powierzchnię podkładu.
- Cechuje ją wysoka wytrzymałość na ściskanie, od C25 do C35 oraz na zginanie od F5 do F7.
- Po związaniu wylewkę Wolplan CA trzeba szlifować, dzięki temu uzyskujemy lekko chropowatą powierzchnię.
- Otwarta szlifowaniem powierzchnia ułatwia osuszanie wylewki pod parkiet. Natomiast w podkładach z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym szybkie osuszanie osiąga się poprzez wygrzewanie wylewki.
- W przypadku wylewki anhydrytowej wilgotność wylewki pod parkiet jest taka sama jak pod płytki i wynosi 0,5% w skali CM na podłogach nieogrzewanych i 0,3% w skali CM na podłogach ogrzewanych.
To wszystko sprawia, że Wolplan CA, to bardzo dobra wylewka pod parkiet.
Na istniejące, nierówne podkłady podłogowe polecamy cienkowarstwowe wylewki samopoziomujące pod deski podłogowe i pod parkiet.