Wylewka anhydrytowa z minerałów

Najlepsze wylewki na ogrzewanie podłogowe do domu lub mieszkania

wylewki anhydrytowe, mazowieckie, wylewki anhydrytowe lubelskie

Wybór odpowiedniej wylewki – anhydrytowa lub cementowa, ma kluczowe znaczenie dla efektywności ogrzewania podłogowego, kosztu inwestycji oraz wieloletnich kosztów eksploatacji. W naszym przewodniku, przygotowanym przez doświadczonego wykonawcę, znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania. Jeśli chciałbyś porównać różne wylewki anhydrytowe i dowiedzieć się jaka jest cena za 1m2 w 2024 roku, to chętnie przygotujemy ofertę, ale najpierw sprawdź co kupujesz i z czego budujesz podłogę w swoim domu.

Czym jest wylewka anhydrytowa?

Wylewka anhydrytowa to płynna masa na bazie REA gipsu lub naturalnej skały.  Stosowana jest do wytwarzania anhydrytowych podkładów podłogowych bezpośrednio na budowie lub do ich wyrównywania.
Na rynku dominują wylewki ze spoiwem z odwodnionego gipsu REA pochodzącego z instalacji odsiarczania dymu elektrowni i ciepłowni węglowych. Natomiast wylewki anhydrytowe Wolplan, jako jedyne w Polsce, są wytwarzane z przetworzonych minerałów. Nie zawierają rozpuszczalników, gipsu z odsiarczania dymu, popiołów lotnych.

Jastrych anhydrytowy Wolplan Geneo

Wylewka Wolplan Geneo jest wytwarzana z naturalnego anhydrytu, minerału o wysokim stopniu czystości. Dzięki temu jest bezpieczna dla zdrowia, co potwierdza certyfikat Emicode EC1 PLUS. Ponadto Wolplan Geneo szybko się nagrzewa. Z tych powodów jest to najlepsza wylewka na wykonanie podkładów grzewczych w budynkach, w których trwale przebywają ludzie w tym w domach jednorodzinnych. 

Wylewka anhydrytowa nie wymaga szlifowania, ponieważ podczas schnięcia nie powstaje mleczko, co ułatwia prace wykończeniowe

posadzki anhydrytowe
wylewka anhydrytowa cena za 1 m2

Wylewka anhydrytowa Wolplan CA

Wolplan CA jest wytwarzana na bazie spoiwa anhydrytowego pochodzącego z przetworzenia minerału zwanego fluorytem. Podobnie jak Geneo nie zawiera zanieczyszczeń. Posiada  certyfikat Emicode EC1 PLUS. Wylewka rozpływa się bardzo dobrze, a po związaniu jest wytrzymała, do C35F7. Stabilna i praktycznie bezskurczowa.  Podczas wiązania wytwarza mleczko anhydrytowe, dlatego czyszczenie powierzchniowe jest konieczne. Wolplan CA nadaje się pod wszystkie rodzaje podłóg. Od płytek i kamienia, po podłogi elastyczne. Warto wspomnieć, że otrzymywana w wyniku czyszczenia szorstka powierzchnia podkładu jest zaletą w przypadku, gdy kolejna warstwa będzie kładziona na klej. Po pierwsze, nieco skraca czas wysychania podkładu. Po drugie, ułatwia przygotowanie podłoża, pod parkiet i podłogi drewniane.
Duży park maszynowy mobilnych wytwórni posadzkowych umożliwia wykonanie do 1000 m2 jastrychu anhydrytowego dziennie w obrębie jednej realizacji. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonywać duże budowy w krótkim czasie.

Wylewki anhydrytowe cena za 1m2 z materiałem

Wykonujemy posadzki anhydrytowe Wolplan. Cena za 1m2 z materiałem zależy od jej grubości, ilości zamawianego materiału w tonach, lokalizacji budowy, wybranej wylewki i klasy wytrzymałości. Dlatego dokładne wyceny sporządzamy na indywidualne zapytanie.

Wybierz wylewki najlepsze na podłogówkę do domów i mieszkań:

Nasz obszar działania aktualnie obejmuje województwa lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie oraz cale mazowieckie.

Szukasz wykonawcy wylewki Wolplan w innej lokalizacji, sprawdź tutaj.

Jak optymalizować koszt wylewki anhydrytowej?

Płać za tyle materiału, ile naprawdę potrzebujesz. W tym celu:

    1. Przygotuj równą podbudowę pod wylewkę. Z naszych obserwacji wynika, że już 1 cm odchylenia w poziomie podbudowy na 100m2 może wygenerować dodatkowy koszt około 1500zł. Zdarzają się odchylenia do 3 cm. 
    2. Na instalacji ogrzewania wodnego zaplanuj warstwę wylewki Wolplan o grubości 5 cm. Jeśli masz mniej miejsca skontaktuj się z nami
    3. Wybieraj wylewki wytwarzane na budowie. Mobilne wytwórnie mają tę przewagę nad gruszką, że gdy kończymy wylewanie, wyłączamy wytwarzanie.

Dodatkowo im mniejsza grubość, to w przyszłości będziesz płacił mniej za ogrzewanie. Co wynika wprost ze wzoru na opór cieplny R = d/λ. Dlatego korzyść z przygotowania równej podbudowy pod wylewkę jest podwójna.

Wylewka anhydrytowa grubość wg zastosowań

  • Średnia grubość wylewki anhydrytowej na wodnej instalacji grzewczej wynosi 50 mm. Natomiast minimalna grubość w tym zastosowaniu 40, ale wymaga odpowiednio zwiększonej wytrzymałości. Z kolei minimalna grubość wylewki cementowej na wodnej instalacji grzewczej wynosi 60 mm. Bez zbrojenia grubość może być o 10 – 20 mm większa.
  • Standardowa grubość wylewki anhydrytowej na styropianie, tzw. jastrych pływający wynosi 35 mm, minimalna – 30. Podobnie jak poprzednie przy zmniejszonej grubości wylewka musi mieć odpowiednio dobraną klasę wytrzymałości. 
  • Jastrychy zespolone, czyli trwale związane z podkładami podłogowymi można wykonać z wylewek Wolplan. Minimalna grubość wynosi w tym przypadku 20 mm. Grubowarstwowe anhydrytowe wylewki samopoziomujące Wolplan, przy większych powierzchniach, to zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Na mniejszych powierzchniach można je wykonać z worków.
  • Cienkowarstwowe wylewki samopoziomujące anhydrytowe z worków doskonale się rozpływają i dość łatwo można je poziomować. Grubość już od 1 mm do 20. Mogą być stosowane pod wykładziny PVC, tekstylne, pod różnego rodzaju panele podłogowe, w tym panele winylowe, poliuretanowe, a także pod deskę warstwową, parkiet oraz pod płytki ceramiczne. Polecamy wykonanie wylewki samopoziomującej agregatem, szczególnie na dużych powierzchniach

Lekka wylewka na podłogówkę
Wylewka na stropie drewnianym

Gdy brakuje wysokości na standardową wylewkę anhydrytową lub gdy potrzebna jest lekka wylewka na strop drewniany, to polecamy system Roth Quick-Energy Tacker z wylewką anhydrytową, którą w tym systemie wykonujemy. Roth Quick-Energy Tacker to najcieńszy spośród systemów ogrzewania podłogowego z płynną wylewką. Jego grubość wraz z warstwą ocieplenia wynosi 6 cm. Natomiast grubość samej wylewki wynosi tylko 3,5 cm. Dzięki temu obciążenie stropu wynosi tylko 70kg/m2. 
W przypadku, gdy nie jest konieczne wykonanie podkładu podłogowego, to polecamy lekkie wylewki na strop z granulatem styropianowym – wylewki Wolplan ST.

Zalety wylewek anhydrytowych Wolplan

  1. Wylewki Wolplan są wytwarzane z przetworzenia dobrej jakości minerałów, dlatego są najlepszym wyborem do domów i budynków, w których stale przebywają ludzie.
  2. Dzięki dobrym składnikom do minimum jest zredukowana emisja LZO, co potwierdza certyfikat EMICODE EC1 PLUS.
  3. Bardzo dobrze pobierają i rozprowadzają ciepło, ponieważ:
    • mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła,
    • dzięki płynnej konsystencji doskonałe przylegają do rur grzewczych,
    • mają mniejszą grubość dzięki dobrej wytrzymałości.
  4. Gładką i równą powierzchnię jastrychu zapewniają dobre właściwości samopoziomujące.
  5. Z kolei minimalny skurcz umożliwia realizację dużych powierzchni bez konieczności stosowania dylatacji podziałowych.
  6. Nowoczesna technologia sprawia, że ułożenie wylewki anhydrytowej zajmuje niewiele czasu.
  7. Wytrzymałość po związaniu od C25F5 do C35F7 – pozwala na elastyczne dostosowanie wylewki do wybranego przez inwestora wykończenia podłogi.

Wady spoiw gipsowo-anhydrytowych

Wadą jest ich słabsza odporność na trwale przenikającą wilgoć. Dlatego nie wykonujemy wylewki anhydrytowej w basenach, saunach, w pralniach z odpływem w podłodze i pod prysznicem. Natomiast wylewka anhydrytowa w łazience, zabezpieczona przed wilgocią taśmą i masą uszczelniającą jest rozwiązaniem bezpiecznym. Istotne jest słowo „trwale”, co widać na poniższym zdjęciu.

posadzka gipsowa

Problemy z jastrychem

Na zdjęciu najstarszej w Polsce posadzki wykonanej ze spoiw gipsowych widać problemy spowodowane trwale wnikającą wilgocią. Są to pęknięcia i ubytki posadzki w miejscach, gdzie wnikała wilgoć. Jednak pomimo braku hydroizolacji od gruntu posadzka przetrwała 850 lat. Wykonana została w 1170 roku. Nie ujmując mistrzostwa naszym przodkom należy podkreślić, że współczesna technologia jest inna i wylewki są bardziej trwałe. Dodatkowo obecnie zabezpiecza się je przed wnikającą wilgocią, szczególnie od gruntu. Z kolei w łazienkach, niezależnie od rodzaju wylewki (cementowa, anhydrytowa), powinno się ją zabezpieczyć od góry masą uszczelniającą.

Z prawidłowo wykonaną hydroizolacją nie będzie problemów takich jak na zdjęciu i posadzka anhydrytowa przetrwa nawet setki lat.

W kontekście inwestycji w nową podłogę, fraza wylewka anhydrytowa czy cementowa cena, jest kluczowa dla wielu osób, które chcą dokonać świadomego wyboru. Wykonanie tradycyjnej wylewki z mixokreta razem z materiałem jest tańsze o około 10 zł netto/1m2. Niższa cena jest argumentem na plus w przypadku wyboru tej wylewki na podkłady bez ogrzewania pod podłogi pływające lub płytki.

Wady i zalety wylewki cementowej

Jeśli decydujecie się na wylewkę z miksokreta, to zwracajcie uwagę na bezpieczeństwo zdrowotne. Ponieważ większość współcześnie dostępnych cementów zawiera spore ilości popiołów pochodzących ze spalanego węgla. Jako firma wykonawcza mamy doświadczenie pracy z różnymi cementami, w tym o zapachu starego komina. Niestety taki dziwny zapach mają węglowodory aromatyczne. W tym miejscu należy dodać, że wytwórcy materiałów budowlanych, cementownie i betoniarnie stosujące popioły lotne i REA gips mają obowiązek badania zawartości szkodliwych substancji takich jak radionukleidy i metale ciężkie. Pomimo to, jeśli ze względu na cenę wybieracie wylewki z miksokreta, to zachęcamy do wyboru wylewek wytwarzanych z cementu CEM I, czyli tzw. jedynki lub inaczej cementu czystego, ponieważ nie zawiera on popiołów lotnych i jest polecany do domów i mieszkań.

Na podłogówkę mogą być stosowane także nowoczesne, płynne wylewki cementowe. Szybko się nagrzewają, ale są nieco droższe. Ponadto z uwagi na duży skurcz wymagają zbrojenia i wykonania dylatacji podziałowych, które wymuszą podział wierzchniej warstwy podłogi, np. w salonie.

Reasumując. Na podłogówki do domów i mieszkań warto stosować wylewkę anhydrytową. Trzy razy szybciej się nagrzewa i jest bardziej sterowana. Można z niej wykonać większe powierzchnie bez dylatacji podziałowych. Chociaż tradycyjne wylewki cementowe są tańsze, różnica w kosztach zwraca się po kilku sezonach grzewczych ze względu na lepszą efektywność anhydrytu. Do nieogrzewanych pomieszczeń oraz takich jak garaże czy piwnice, wylewka z cementem będzie bardziej odpowiednia.

Wylewkę anhydrytową warto stosować na ogrzewanie podłogowe, ponieważ różnica w wydatkach w porównaniu z tradycyjną wylewką cementową z miksokreta zwróci się po jednym, maksymalnie dwóch sezonach grzewczych. Półsucha, tradycyjna wylewka po związaniu ma porowatą strukturę, podobną do pumeksu. To właśnie wypełnione powietrzem pory są przyczyną słabszego przewodzenia ciepła. Fakt ten plus nieprzyleganie do rur grzewczych i stosunkowo spora grubość (6 cm ze zbrojeniem, 7-8 cm bez zbrojenia) sprawia, że wylewki cementowe praktycznie nie nadają się do stosowania automatyki sterującej temperaturą. Co więcej w standardzie, jastrych z mixokreta ma niższą wytrzymałość i w przypadku planowanego montażu na klej paneli winylowych lub deski warstwowej trzeba się liczyć z dodatkowymi wydatkami na jego wzmocnienie.

 Układanie styropianu pod wylewki krok po kroku pokazujemy w filmie.

Natomiast przygotowanie podbudowy pod wylewkę anhydrytową, na styropianie i bez instalacji grzewczej, warto rozpocząć od wykonania dylatacji obwodowej. Następnie piankę dylatacyjną docisnąć do ściany styropianem. Nie trzeba jej wówczas extra mocować do ściany. Na styropian z kolei należy położyć folię z zapasem wywiniętym na ściany. Jeśli folia składa się z kliku części, to należy je skleić, tak aby powstało szczelne zagłębienie na wylewkę.

Jeśli wylewka jest wylewana na styropian, bez instalacji grzewczej, to wystarczy czarna folia budowlana.

Wylewka anhydrytowa wiąże szybciej niż cementowa i już na drugi dzień po zakończeniu prac można po niej chodzić, co umożliwia kontynuowanie dalszych prac budowlanych.

Czyszczenie powierzchniowe najlepiej wykonać w okresie, gdy wilgotność resztkowa wynosi około 2% wilgotności w skali CM. Wolplan Alpha i Wolplan Geneo nie wytwarza mleczka. Zatem nie wymaga czyszczenia powierzchniowego.

Czas schnięcia zależy od grubości warstwy, wilgotności i temperatury w pomieszczeniu. W przypadku najczęściej wykonywanej przez nas wylewki na wodnej instalacji ogrzewania podłogowego, do wygrzewania można przystąpić po 7 dniach od zakończenia prac. Proces wygrzewania trwa około jednego miesiąca i kończy się po osiągnięciu wilgotności w skali CM:

  • z ogrzewaniem podłogowym ≤0,3%,
  • bez ogrzewania podłogowego ≤0,5%.

Przy wyborze gruntu rekomendujemy korzystanie z materiałów tworzących systemy. Np., jeśli na anhydryt kładziemy płytki i wybieramy elastyczny klej do płytek ARDEX X7G PLUS, to najlepszym gruntem na anhydryt będzie ARDEX P52. Jeśli na anhydryt zamierzamy wylać anhydrytową wylewkę samopoziomującą Nivello Quattro, to dobrym wyborem będzie Baumit Grund na anhydryt szlifowany, a Baumit SuperPrimer na Wolplan Geneo i Baumit Alpha.

Wylewek wytwarzanych na bazie siarczanu wapnia nie stosuje się na zewnątrz, w miejscach takich jak tarasy i balkony. Ze względu na słabszą odporność na czynniki atmosferyczne, takie jak wilgoć i mróz. Dlatego zaleca się stosowanie ich wyłącznie wewnątrz budynków. Do zastosowań zewnętrznych polecamy wylewki ze spoiwem cementowym.

Jeśli decydujecie się na wylewkę z miksokreta, to zwracajcie uwagę na bezpieczeństwo zdrowotne. Ponieważ większość współcześnie dostępnych cementów zawiera spore ilości popiołów pochodzących ze spalanego węgla. Jako firma wykonawcza mamy doświadczenie pracy z różnymi cementami, w tym o zapachu starego komina. Niestety taki dziwny zapach mają węglowodory aromatyczne. W tym miejscu należy dodać, że wytwórcy materiałów budowlanych, cementownie i betoniarnie stosujące popioły lotne i REA gips mają obowiązek badania zawartości szkodliwych substancji takich jak radionukleidy i metale ciężkie. Pomimo to, jeśli ze względu na cenę wybieracie wylewki z miksokreta, to zachęcamy do wyboru wylewek wytwarzanych z cementu CEM I, czyli tzw. jedynki lub inaczej cementu czystego, ponieważ nie zawiera on popiołów lotnych i jest polecany do domów i mieszkań.

Na podłogówkę mogą być stosowane także nowoczesne, płynne wylewki cementowe. Szybko się nagrzewają, ale są nieco droższe. Ponadto z uwagi na duży skurcz wymagają zbrojenia i wykonania dylatacji podziałowych, które wymuszą podział wierzchniej warstwy podłogi, np. w salonie.

Reasumując. Na podłogówki do domów i mieszkań warto stosować wylewkę anhydrytową. Trzy razy szybciej się nagrzewa i jest bardziej sterowana. Można z niej wykonać większe powierzchnie bez dylatacji podziałowych. Chociaż tradycyjne wylewki cementowe są tańsze, różnica w kosztach zwraca się po kilku sezonach grzewczych ze względu na lepszą efektywność anhydrytu. Do nieogrzewanych pomieszczeń oraz takich jak garaże czy piwnice, wylewka z cementem będzie bardziej odpowiednia.