Wylewka anhydrytowa, cena, grubość, koszt
Wylewki anhydrytowe Wolplan

Wylewka anhydrytowa na wytrzymałe posadzki anhydrytowe. Grubość od 1 mm, aż do samonośnego jastrychu anhydrytowego. Cena za 1m2 wylewki anhydrytowej w 2023 r. na wodnym ogrzewaniu podłogowym od 52 zł netto. U nas zamówisz wylewki anhydrytowe Wolplan. Są wytwarzane z wysokiej jakości surowców, w mobilnych wytwórniach, bezpośrednio na budowie. Wkrótce w sklepie będzie dostępna wylewka anhydrytowa w workach do samodzielnego wykonania na mniejszych powierzchniach.

Wylewka anhydrytowa, co to jest?

Wylewka anhydrytowa to płynna samopoziomująca masa, która służy do wykonywania anhydrytowych podkładów podłogowych lub ich wyrównywania.
Pierwotnie wylewki anhydrytowe wytwarzano na bazie anhydrytu – monomineralnej skały osadowej. Stąd nazwa. Obecnie dominują wylewki ze spoiwem z odwodnionego gipsu, a dokładniej z odwodnionego gipsu REA. 
Pozornie różnice w składach wylewek są niewielkie. Anhydryt to bezwodny siarczan wapnia CaSO4. Odwodniony gips, to tzw. półwodzian CaSO4 x ½ H2O. Jednak decydująca dla jakości wylewki anhydrytowej jest czystość spoiwa.  Wylewki z czystym anhydrytem lub odwodnionym gipsem mają barwę szarą. Natomiast wylewki, w których odwodniony gips zawiera cząsteczki dymu ze spalanego węgla mają barwę burą. 

Wylewki anhydrytowe cena za 1m2 z materiałem

Cena za 1m2 posadzki anhydrytowej z materiałem zależy od jej grubości, ilości zamawianego materiału w tonach, lokalizacji budowy, rodzaju wylewki i klasy wytrzymałości. Dlatego dokładne wyceny sporządzamy na indywidualne zapytanie.

Wykonujemy posadzki anhydrytowe Wolplan oraz maszynowe wylewki  samopoziomujące anhydrytowe i cementowe.

Nasz obszar działania
  • Wylewki anhydrytowe Warszawa,
  • Wylewki anhydrytowe Kielce,
  • a także Lublin, Rzeszów, Kraków, Radom, Tarnobrzeg, Tarnów, Dębica, Krosno, Stalowa Wola, Sandomierz, Mielec, Siedlce.

Dokładnie ujmując, nasz obszar działania obejmuje województwa lubelskie,  świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie oraz płd.-wsch. mazowieckie.

Kliknij, jeśli poszukujesz wykonawcy anhydrytu Wolplan poza obsługiwanym przez nas terytorium

Jak optymalizować koszt wylewki anhydrytowej?

Optymalizacja kosztu wbudowania wylewki anhydrytowej zależy przede wszystkim od  ilości zużytego materiału. Z kolei na ilość zużytego materiału wpływ mają trzy czynniki. Pierwsze dwa to zastosowanie i wielkość budowy. Natomiast trzeci zależy od poprawności przygotowania podłoża. I to jest ten potencjalny obszar oszczędności. Dlatego, że już 1 cm odchylenia w poziomie podbudowy (np. chudziaka) na 100 m2 może generować dodatkowy koszt do 1500 zł. Z naszej praktyki wynika, że potencjał optymalizacji kosztu jest duży. Jest to tym bardziej istotne, że im grubszy podkład grzewczy, tym większy jego opór cieplny i większe wydatki na ogrzewanie w przyszłości. Co wynika wprost z metodologii liczenia oporu cieplnego: R = d/λ

Wolplan Geneo

Wylewka anhydrytowa Wolplan Geneo jest wytwarzana na bazie naturalnego anhydrytu, surowca o wysokim stopniu czystości. Ma on także bardzo dobre wiązanie i urabialność, dlatego przy wytwarzaniu wylewek nie ma potrzeby stosowania dodatków chemicznych poprawiających te własności. Dzięki temu wylewka Wolplan Geneo jest chemicznie czysta i bezpieczna, co potwierdza certyfikat Emicode EC1 PLUS. Wolplan Geneo ma także bardzo dobre właściwości technologiczne.

Krótko mówiąc, Wolplan Geneo to anhydrytowa wylewka na najlepsze posadzki anhydrytowe. Dodatkowo podczas schnięcia tej wylewki nie powstaje mleczko, dlatego szlifowanie anhydrytu Geneo jest zbyteczne. Fakt ten wpływa na całkowity koszt wykonania jastrychu i warto go uwzględniać przy porównywaniu ofert różnych wykonawców.

wylewka anhydrytowa co to jest
wylewka anhydrytowa cena za 1 m2

Anhydryt Wolplan CA

Wylewka anhydrytowa Wolplan CA, to wylewka, ze spoiwem z syntetycznego anhydrytu powstającego z przetwarzania minerału zwanego fluorytem. Jest samopoziomująca, a po związaniu wytrzymała, do C35F7. Stabilna i praktycznie bezskurczowa. Podobnie jak Geneo jest czysta chemicznie. Z certyfikatem Emicode EC1 PLUS. Podczas jej wiązania powstaje mleczko anhydrytowe, dlatego szlifowanie anhydrytu jest konieczne. Wolplan CA nadaje się pod wszystkie rodzaje podłóg. Od płytek i kamienia, po podłogi elastyczne. Warto wspomnieć, że otrzymywana w wyniku szlifowania szorstka powierzchnia podkładu jest zaletą w przypadku, gdy kolejna warstwa będzie kładziona na klej. Po pierwsze, nieco skraca czas wysychania podkładu. Po drugie, ułatwia przygotowanie podłoża, pod parkiet i podłogi drewniane.
Duży park maszynowy mobilnych wytwórni posadzkowych umożliwia wykonanie do 1000 m2 jastrychu anhydrytowego dziennie w obrębie jednej realizacji. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonywać duże budowy w krótkim czasie.

Wylewka anhydrytowa zalety

  • Wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Dobre przyleganie do rur grzewczych osiągane dzięki płynnej konsystencji. Mniejsza grubość warstwy za sprawą dobrej wytrzymałości. Te trzy zalety wylewki sprawiają, że dzisiaj wylewka anhydrytowa jest najchętniej wybierana na ogrzewanie podłogowe, ponieważ podkłady z niej wykonane mają stosunkowo małą bezwładność cieplną. 
  • Dobry rozpływ, dzięki czemu uzyskujemy równą powierzchnię podkładu podłogowego,
  • Niewielki skurcz, pozwala wykonywać duże powierzchnie bez dylatacji podziałowych,
  • Wysoka wytrzymałość wylewki anhydrytowej po związaniu, od C25F5 do C35F7 umożliwia łatwe dopasowanie do potrzeb.
  • Czystość wylewek anhydrytowych Wolplan. Ta cecha jest  szczególnie ważna w przypadku stosowania wylewki na ogrzewaniu podłogowym. Z tego względu, że podwyższona temperatura jest katalizatorem intensywniejszej emisji LZO oraz większej migracji szkodliwych substancji. Dlatego czyste wylewki poprawiają bezpieczeństwo podłóg.

Wylewka anhydrytowa wady

W dalszym ciągu powtarzana jest opinia, która miała uzasadnione podstawy w momencie wchodzenia wylewki anhydrytowej na rynek, że jej wadą jest zbyt wysoka cena. Obecnie różnica w cenie tradycyjnych wylewek cementowych i wylewek anhydrytowych wyraźnie się zmniejszyła. Ponadto, jeśli inwestor zadba o optymalizację kosztu wylewki, to jej cena będzie mniejsza, a bonusem optymalizacji  będzie wydajniejsze ogrzewanie podłogowe.

Cechą jastrychów anhydrytowych jest ich wrażliwość na wilgoć, która może spowodować wady posadzki w miejscach trwale kontaktujących się z wodą. Dlatego nie wbudowujemy wylewki anhydrytowej w basenach, saunach, pralniach komercyjnych oraz tam gdzie będą zamontowane odpływy podłogowe, np. przestrzenie przeznaczone pod prysznic. Natomiast wylewka anhydrytowa w łazience, zabezpieczona przed wilgocią taśmą i masą uszczelniającą jest rozwiązaniem bezpiecznym.

Wylewka anhydrytowa grubość wg zastosowań

  • Średnia grubość wylewki anhydrytowej na ogrzewaniu podłogowym wodnym wynosi 50 mm. Natomiast minimalna grubość w tym zastosowaniu 40mm, ale wymaga odpowiednio zwiększonej wytrzymałości. Z kolei minimalna grubość wylewki cementowej na ogrzewaniu podłogowym wodnym wynosi 60 mm. W praktyce grubość może być o 10 – 20 mm większa.
  • Na styropianie standardowa grubość wylewki anhydrytowej wynosi 35 mm. Natomiast minimalna grubość wylewki na styropianie – 30 mm. W takim przypadku wylewka musi mieć dobraną klasę wytrzymałości. 
  • Anhydrytowa wylewka samopoziomująca grubowarstwowa ( jastrych zespolony). Minimalna grubość – 20 mm. Grubowarstwowe anhydrytowe wylewki samopoziomujące Wolplan, przy większych powierzchniach, to zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niż wylewki samopoziomujące w workach.
  • Cienkowarstwowa wylewka anhydrytowa samopoziomująca bardzo dobrze się rozpływa i poziomuje. Dzięki temu jej grubość może wynosić już od 1 mm. Wylewka anhydrytowa samopoziomująca może być stosowana pod wykładziny pcv, tekstylne, pod różnego rodzaju panele podłogowe, w tym panele winylowe, poliuretanowe, a także pod deskę warstwową, parkiet oraz pod płytki ceramiczne.

Wylewka anhydrytowa czy cementowa?

Posadzki anhydrytowe to dobry wybór na ogrzewanie podłogowe. Z tego względu, że właściwości wylewki anhydrytowej pozwalają  uzyskać niski opór cieplny i stosunkowo małą bezwładność ogrzewania podłogowego. 

  • Jastrych anhydrytowy praktycznie nie zawiera porów i pustek powietrznych, które są naturalną cechą tradycyjnej wylewki cementowej z miksokreta. To sprawia, że posadzka anhydrytowa ma wyższy współczynnik przewodzenia ciepła.
  • Płynna konsystencja wylewek anhydrytowych umożliwia dokładne otoczenie rur grzewczych. Dzięki temu, po związaniu, anhydryt skuteczniej odbiera od nich ciepło.
  • Posadzka anhydrytowa jest bardziej wytrzymała, a to oznacza, że zawsze będzie cieńsza niż potencjalnie wbudowany w tym samym miejscu jastrych cementowy.

Wymienione właściwości wylewek anhydrytowych pozwalają osiągnąć ponad 2,5-krotnie lepsze przewodzenie ciepła w porównaniu z wylewką cementową z miksokreta. W konsekwencji anhydrytowy podkład grzewczy pozwala cieszyć się niższymi kosztami ogrzewania domu. Dlatego, pomimo tego, że wylewka cementowa jest tańsza na etapie inwestycji, to coraz więcej inwestorów wybiera wylewkę anhydrytową.

Lekka wylewka na ogrzewanie podłogowe
Wylewka na stropie drewnianym

Gdy brakuje wysokości na typową wylewkę anhydrytową lub gdy potrzebna jest lekka wylewka na wykonanie podkładu grzewczego na stropie drewnianym, to polecamy system Roth Quick-Energy Tacker z wylewką anhydrytową, którą w tym systemie wykonujemy. Roth Quick-Energy Tacker to najcieńszy spośród systemów ogrzewania podłogowego z płynną wylewką. Jego grubość wraz z warstwą ocieplenia wynosi 60 mm. Natomiast grubość wylewki wynosi tylko 35 mm. Dzięki stosunkowo cienkiej warstwie wylewki obciążenie stropu jest mniejsze – 70kg/m2. Dlatego wylewkę można stosować w miejscach, gdzie jest potrzebna lekka wylewka na ogrzewanie podłogowe.
Natomiast w przypadku, gdy nie jest konieczne wykonanie podkładu podłogowego, to polecamy lekkie wylewki na strop z granulatem styropianowym – wylewki Wolplan ST.

Grunt do anhydrytu

Do gruntowania można przystąpić dopiero po zakończeniu procesu wygrzewania jastrychu anhydrytowego i osiągnięciu wilgotności w skali CM:

  • z ogrzewaniem podłogowym ≤0,3%,
  • bez ogrzewania podłogowego ≤0,5%.

Przy wyborze gruntu rekomendujemy korzystanie z materiałów tworzących systemy. Np., jeśli na anhydryt kładziemy płytki i wybieramy elastyczny klej do płytek ARDEX X7G PLUS, to najlepszym gruntem na anhydryt będzie ARDEX P52. Jeśli na anhydryt zamierzamy wylać anhydrytową wylewkę samopoziomującą Nivello Quattro, to dobrym wyborem będzie Baumit Grund na anhydryt szlifowany, a Baumit SuperPrimer na Wolplan Geneo i Baumit Alpha.
Ważne! Sprawdzajcie w karcie technicznej, czy wybrane grunty, kleje można stosować na anhydrytowe podkłady podłogowe.

Jak układać styropian pod wylewkę anhydrytową?

Dla naszych klientów, którzy szukają informacji jak układać styropian pod wylewkę anhydrytową przygotowaliśmy film pokazujący układanie styropianu pod wylewki krok po kroku.

Przygotowanie podbudowy pod wylewkę anhydrytową, bez instalacji ogrzewania podłogowego, powinno się rozpocząć od wykonania dylatacji obwodowej. Na styropian należy położyć folię z zapasem wywiniętym na ściany. Jeśli folia składa się z kliku części, to należy je skleić, tak aby powstało szczelne zagłębienie na wylewkę.
Jaka folia pod wylewkę będzie odpowiednia?
Na styropian, bez instalacji grzewczej, wystarczy czarna folia budowlana.

Wylewka anhydrytowa w workach do samodzielnego wykonania

Czasem opłaca się wykonać wylewkę anhydrytową samemu, szczególnie na mniejszych powierzchniach. W takich sytuacjach można zakupić wylewkę anhydrytową w workach do układania ręcznego lub maszynowego.