Budownictwo ekologiczne i zdrowy dom

Stosujemy, oferujemy i polecamy materiały o wysokiej jakości ekologicznej. Priorytetem w wyborze są zdrowe materiały budowlane. Wykonując usługi dbamy o to, aby w budynkach nie było mostków termicznych i nie dochodziło do zawilgocenia przegród. Unikanie zawilgocenia, to zapobieganie rozwojowi grzybów i pleśni, w konsekwencji zapobieganie uwalnianiu przez nie bardzo szkodliwych mykotoksyn.

Staramy się, aby w naszej ofercie było jak najwięcej materiałów budowlanych wytwarzanych z surowców odnawialnych lub surowców, które występują na ziemi w dużych ilościach. Świadczymy usługi i dzielimy się wiedzą na blogu. Czasem niewielkie technologiczne ulepszenia, zastosowane w procesie budowania domu, mogą przynieść wymierne korzyści w zakresie mniejszej emisji dwutlenku węgla oraz mniejszych wydatków na ogrzewanie.

Materiały budowlane produkowane z wykorzystaniem produktów ubocznych, odpadów przemysłowych lub komunalnych, polecamy wówczas, jeśli ich stosowanie nie wpływa ujemnie na pierwszą i najważniejszą dla nas wartość, czyli zdrowy dom.

Z budownictwem ekologicznym po raz pierwszy miałem do czynienia około 12 lat temu w Europie Zachodniej. Poznałem je od strony praktycznej, wykonawczej. Remontowaliśmy, a raczej modernizowaliśmy stare domy w celu uzyskania standardu domu pasywnego (efektywność energetyczna). Wszystkie remontowane przez nas domy przechodziły testy szczelności.
Instalacje w tych domach były także proekologiczne. Pompy ciepła i wentylacja mechaniczna to był standard. Woda opadowa była gromadzona w zbiornikach i specjalną instalacją doprowadzona do spłuczek. Resztę wody wykorzystywano do podlewania ogrodów (efektywność wodna).
Inwestorem, który najbardziej zwracał uwagę na jakość materiałów, pod względem ich wpływu na zdrowie, był Thomas z Heidelbergu. Kupił dom do remontu, a my ten dom remontowaliśmy. Thomas unikał materiałów z zawartością rozpuszczalników, a także gładzi i płyt z gipsu syntetycznego z odsiarczania spalin. Unikał styropianu i materiałów z dodatkami chemicznymi zmniejszającymi palność. Przykładem może być wykonywana przez nas na poddaszu konstrukcja do montażu płyt k-g. W domu Thomasa zrobiliśmy ją z drewna, a jedynym zabezpieczeniem opóźniajacym palenie było to, że drewno było z każdej strony strugane. Na poddasze Thomas szukał płyt gipsowo-kartonowych, ale z naturalnego gipsu. Pamiętam, bo wtedy jeszcze Nida Gips produkowała takie płyty. Kleje do płytek, grunty, szpachle, gładzie , na których pracowaliśmy na tej budowie były wysokiej jakości, bez intensywnego chemicznego zapachu.

Z tamtego czasu pozostało mi przekonanie, że dom nie może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie mieszkańcom, bo wtedy nie jest prawdziwym i bezpiecznym domem. Powinniśmy także dbać o czyste środowisko, żeby nie zabrakło miejsc w których będziemy chcieli swoje bezpieczne domy budować.

Andrzej