Slide Styropian, czy
styrobeton + styropian
WOJA Budownictwo Ekologiczne jest przedstawicielem regionalnym spółki Bau Profi i autoryzowanym wykonawcą styrobetonu WOLPLAN ST Styrobeton Zapytaj o cenę

Układanie styropianu pod wylewki anhydrytowe

Czeka cię układanie styropianu pod wylewkę anhydrytową. Przygotowaliśmy film – układanie styropianu pod wylewki anhydrytowe, który pomoże ci wykonać podłoże.

Zastanawiasz się  jaka folia pod wylewki będzie najlepsza? Jaki styropian na podłogę położyć w swoim domu? Jaka folia pod ogrzewanie podłogowe powinna być zastosowana?

Potrzebujesz wsparcia w zaplanowaniu grubości warstw podbudowy pod ogrzewanie podłogowe lub bez ogrzewania, na stropie lub na podłodze na gruncie?

Po prostu zadzwoń 665 08 78 78 lub napisz info@woja.pl.

Jaki styropian na podłogę

W przypadku wyboru styropianu na podłogę, najważniejszy parametr to: wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu. My najczęściej bierzemy styropian CS(10)100 kPa, czyli wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu 100kPa.  Niektórzy stosują na podłogę CS(10)80 kPa. I tu proszę nie mylić z wytrzymałością na zginanie. Ostrzegam, bo mieliśmy kilka sytuacji, że proponowano nam 100kPA, ale wartość dotyczyła wytrzymałości na zginanie, co absolutnie nie jest właściwe.

Do tego na stronie www.gunb.gov.pl/probki/ warto sprawdzić, czy wybrany EPS spełnia ten parametr, bo niektórym producentom zbyt często deklarowana jakość rozjeżdża się z rzeczywistością.

Dlaczego to jest ważne? Jeśli kiedyś widzieliście popękaną podlogę, w tym wyraźnie pęknięcia i szpary między podłogą, a cokolikiem, to są to następstwa zbyt słabej wytrzymałości styropianu.

Drugi ważny parametr to lambda (współczynnik przewodzenia ciepła), szczególnie w przypadku podłogi na gruncie.  Lambda (λ ) na poziomie 0,036 – 0,040 [W/mK], odpowiednia grubość warstwy styropianu i jakość wykonania termoizolacji, to czynniki decydujące o przyszłych kosztach eksploatacyjnych domu, szczególnie w przypadku ogrzewania podłogowego. Układanie styropianu pod wylewki, to prosta praca, ale należy wykonać ją starannie, w dwóch warstwach. W taki sposób, aby krawędzie płyt styropianowych pierwszej warstwy nie pokrywały się z krawędziami płyt drugiej warstwy.

W przypadku podłóg na stropie nad pomieszczeniami ogrzewanymi również należy położyć dwie warstwy. Z tym, że pierwszą warstwę z styropianu akustycznego, a drugą z styropianu takiego jak na dole. Taka konieczność wynika z faktu, że dostępne technologie wykonywania stropów nie zapewniają odpowiedniej izolacji akustycznej. Dlatego podłogi na stropach trzeba dodatkowo wyciszyć.

Jaka folia pod ogrzewanie podłogowe

Pod ogrzewanie podłogowe stosujemy folię metalizowaną, grubą. Unikamy cieniutkich malowanych, z uwagi na to, że folia ma jednocześnie zapewnić wodoszczelną izolację pod wylewki. Razem z dylatacją brzegową szczelnie sklejona folia tworzy rdzaj wanny, z której nie może wydostać się płynna wylewka.

Jaka folia pod wylewki

Jeśli nie ma ogrzewania podlogowego, to pod wylewkę wystarczy folia czarna budowlana lub żółta. Oczywiście szczelnie posklejana i wywinięta na ściany .

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na dylatację brzegową. W domach jednorodzinnych najczęściej stosujemy taśmę o grubości 8mm, ale jej grupbość powinna być za każdym razem obliczona i dostosowana do powierzchni podłogi. Izolację należy wykonać starannie i odizolować ściany oraz wszystkie elementy (słupy, rury), które mogłby przenosić dźwięki uderzeniowe z podłogi.