Wapno, kamień, drewno. Trzy filary zdrowego i ekologicznego domu
Dobór materiałów budowlanych stosowanych przy budowie domu odgrywa kluczową rolę z punktu widzenia wpływu na zdrowie przyszłych mieszkańców. Kamień, drewno i wapno oferują estetykę oraz korzyści zdrowotne, szczególnie ważne w domu alergika. W tym artykule odkryjemy, dlaczego są doskonałym wyborem dla zdrowych, ekologicznych przestrzeni
Wapno – „oddychanie” ścian i antyseptyczność
Wapno, to znany od wieków materiał budowlany chroniący domy przed szkodliwymi mikroorganizmami i oferujący powierzchnie z satysfakcjonującymi walorami estetycznymi. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat chętnie zastępowaliśmy wapno syntetykami. Dzisiaj ponownie dostrzegamy liczne zalety wapna.
Przepuszczalność pary wodnej, regulacja wilgotności i poprawa jakości powietrza
Wapno w sposób naturalny pozwala na przenikanie pary wodnej. Oznacza to, że może ono „oddychać”, umożliwiając parze wodnej przenikanie przez jego strukturę bez powodowania uszkodzeń. Ściana pokryta wapiennym tynkiem, gładzią i paroprzepuszczalną farbą działa jak akumulator wilgoci regulując wilgotność wewnątrz budynku. W ten sposób poprawia jakość powietrza wewnętrznego, co jest korzystne dla osób cierpiących na alergie lub problemy z układem oddechowym. Ponadto pomaga w utrzymaniu naturalnej równowagi wilgotności między wnętrzem a otoczeniem, a to z kolei korzystnie wpływa na długowieczność budynku.
Dezynfekcja i naturalna ochrona przed rozwojem grzybów i pleśni
Wapno może być stosowane jako naturalny środek dezynfekujący. Dzięki wysokiemu zasadowemu PH oferuje naturalną długotrwałą ochronę przed mikroorganizmami bez konieczności stosowania chemicznych środków dezynfekujących i biobójczych. Ponieważ tworzy środowisko nieprzyjazne dla wielu mikroorganizmów, takich jak bakterie, grzyby i pleśnie. Te właściwości wapna są szczególnie korzystne w przypadku pomieszczeń z nieco wyższą wilgotnością. Zarówno z punktu widzenia zdrowia jak i ochrony środowiska.
Gotowe materiały na bazie naturalnego wapna
Wapno, ze względu na swobodne przenikanie pary wodnej, jest często wybierane w renowacjach historycznych budynków oraz w nowych konstrukcjach, które mają na celu stworzenie zdrowego i komfortowego środowiska wewnętrznego. Wraz z rosnącym zainteresowaniem oferta materiałów wytwarzanych na bazie wapna, takich jak tynki, gładzie i farby jest coraz większa. Oprócz tynków typowo wapiennych w ofercie mamy tynk Baumit KlimaWhite. Tynk ten oprócz wapna zawiera kilkuprocentowy udział białego cementu. Dzięki temu producentowi udało się uzyskać korzystne właściwości zdrowotne tynków wapiennych, a także cenione przez wykonawców własności użytkowe zbliżone do tynków cementowo-wapiennych.
Surowe drewno w domu – ciepło i zrównoważony wybór
Drewno, jako odnawialny zasób, oferuje nie tylko ciepło i dekoracyjny naturalny wygląd, ale także znaczące korzyści środowiskowe. Drzewa magazynują dwutlenek węgla. Z kolei wytwarzanie drewnianych materiałów budowlanych ma niski wpływ na środowisko. To wszystko sprawia, że drewno jest jednym z najpiękniejszych materiałów wykończeniowych i jednocześnie jednym z najbardziej zrównoważonych wyborów materiałowych.
Kamień – trwałość i naturalny wygląd
Kamień, z jego niezaprzeczalną trwałością i eleganckim wyglądem, pozostaje niezmiennie popularnym materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Naturalna estetyka i różnorodność dostępnych typów i kolorów sprawiają, że kamień jest doskonałym wyborem dla różnych stylów architektonicznych. Ponadto, kamień wymaga minimalnej konserwacji, co czyni go ekonomicznym wyborem na długi czas.
Wybór naturalnych materiałów budowlanych to inwestycja w przyszłość naszych domów oraz środowiska. Wapno, kamień, surowe drewno w domu są nie tylko estetycznie przyjemne, ale także oferują liczne korzyści zdrowotne i ekologiczne. Przy planowaniu nowego projektu budowlanego, warto rozważyć użycie tych tradycyjnych materiałów, aby stworzyć dom, który jest nie tylko piękny, ale także zdrowy i zrównoważony. Zachęcamy do eksplorowania możliwości, jakie oferują materiały wytwarzane na bazie naturalnych minerałów i do zainwestowania w zdrową i zrównoważoną przyszłość mieszkańców nowych domów.