Ekologiczna i zdrowa podłoga na ogrzewanie podłogowe

Budowa zdrowej podłogi z ogrzewaniem podłogowym, to niełatwe zadanie. Oprócz doboru odpowiednich materiałów, np. paneli do ogrzewania podłogowego, deski podłogowej do ogrzewania podłogowego, czy parkietu do ogrzewania podłogowego istotna jest także temperatura na powierzchni podłogi oraz w warstwach wewnętrznych. W szczególności w warstwie kleju, czy w warstwie podkładów podłogowych. Natomiast ekologiczna podłoga z ogrzewaniem podłogowym, to przede wszystkim sprawny grzejnik, bez marnotrawienia energii, oraz dobór materiałów przyjaznych dla środowiska.

Płytki na ogrzewanie podłogowe – wzór godny naśladowania

Płytki podłogowe ceramiczne, to znany i sprawdzony materiał na ogrzewanie podłogowe. Dobrze przewodzą ciepło i nie emitują szkodliwych subsatncji. Dlatego wybierając inne podłogi warto odnosić się do poziomu przekazywania ciepła przez płytki. Narzędziem służącym do porównywania podłóg jest opór cieplny (R). Warto go obliczać także po to, żeby nie wpadać w pułapki marketingowe.

Opór cieplny podłogi

Zawsze obliczamy opór cieplny wszystkich warstw. Dla płytek warstwy są dwie.

  • Warstwa pierwsza – płytki. Przyjmijmy, że płytka ceramiczna ma 1 cm grubości, λ wynosi 1,05. Dzielimy grubość płytki wyrażonej w metrach przez lambdę: 0,01/1,05 = 0,010 m2K/W
  • Warstwa kleju. Tak samo postępujemy z warstwą kleju. Przyjmując grubość warstwy 3 mm i λ około 1. Obliczenia będą następujące: 0,003/1,0 = 0,003 m2K/W

Sumujemy wyniki i mamy łączny opór cieplny warstwy wykończeniowej podłogi.
0,01 + 0,003 = 0,013 m2K/W

To bardzo dobry wynik, nawet w kontekście określonych w przepisach, granicznych oporach cieplnych.

Graniczny opór cieplny warstwy wykończeniowej podłogi z ogrzewaniem

Przyjmuje się, że materiał sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym, jeśli opór cieplny wszystkich warstw nie przekroczy 0,10 m2K/W. Z kolei 0,15 m2K/W to górna granica, której przekroczyć nie można.

Konsekwencje wyboru podłogi na ogrzewanie podłogowe z wysokim oporem cieplnym

Warto wiedzieć jakie są konsekwencje wyższego oporu cieplnego warstwy wykończeniowej podłogi. Już opór 0,10 m2K/W ograniczy przewodzenie ciepła w takim stopniu, że aby na powierzchni podłogi otrzymać temperaturę 26°C, to bezpośrednio pod tą warstwą temperatura będzie musiała wynosić około 31°C. Natomiast jeśli opór jest na poziomie 0,15 m2K/W i temperatura na powierzchni 26°C, to temperatura pod warstwą wykończeniową będzie musiała wynosić 34 – 36°C.

Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe

Żeby omówić w całości konsekwencje wyboru płytek na ogrzewanie podłogowe, trzeba zwrócić uwagę na jeden minus. Elastyczne kleje do płytek na ogrzewanie podłogowe, to mieszanina różnych substancji chemicznych, które mogą być źródłem emisji LZO. Dlatego kleje do płytek na ogrzewanie podłogowe powinny być niskoemisyjne. Takie kleje oznaczone są znakami graficznymi informującymi o niskiej emisji, np. Emicode, Blue Angel, itp.

Panele na ogrzewanie podłogowe

W sposób szczególny zachęcam do liczenia oporu cieplnego wszystkich warstw podłogi wykończonej laminowanymi panelami na ogrzewaniu podłogowym. Z tego powodu, że montując takie panele na ogrzewaniu podłogowym bardzo często graniczny opór przekraczamy. To wiąże się z osiąganiem niebezpiecznie wysokiej temperatury w obrębie spodniej warstwy paneli podłogowych wykonanych najczęściej z płyt HDF.

Panele do ogrzewania podłogowego i ich wpływ na zdrowie

Najgrubsza warstwa paneli laminowanych jest wytwarzana z płyt HDF. Z kolei płyty HDF, tak jak zdecydowana większość płyt meblowych i płyt OSB, jest wytwarzana w około 90% z bezpiecznego dla zdrowia rozdrobnionego drewna. Pozostałe 10% to żywice mocznikowo formaldehydowe, melaminowo formaldehydowe lub fenolowo formaldehydowe. Podgrzewanie takich żywic, z uwagi na stosunkowo niską tmperaturę wrzenia formaldehydu, dobrym pomysłem nie jest, tym bardziej, że jego szkodliwe działanie, w wyższym stężeniu, zostało udowodnione.
Na rynku są już dostępne panele do ogrzewania podłogowego wytwarzane z wykorzystaniem bardziej bezpiecznych żywic. Takie panele zazwyczaj mają certyfikaty i oznaczenia graficzne, które informują o zmniejszonej emisji LZO.

Jak liczyć opór cieplny podłogi z paneli na ogrzewaniu podłogowym?

Bardzo prosto. Większość producentów podaje opór paneli i mat podłogowych i wystarczy je zsumować. Przykład na podstawie danych pobranych ze sklepów internetowych.
Opór cieplny (R) paneli laminowanych: 0,08 m2K/W
Opór cieplny (R) podkładu z polietylenu: 0,04 m2K/W
0,08 + 0,04 = 0,12 m2K/W

Warto zwrócić uwagę, że jest to wynik przekraczający 0,10 m2K/W i zestaw paneli wraz z podkładem polietylenowym będzie wymagał utrzymywania wyższej temperatury podkładu grzewczego.

W systemie podłogi pływającej są warstwy, których opór trzeba dodać

Niestety to nie wszystko. Panele laminowane na płycie HDF są sztywne, do tego montowane w systemie podłogi pływającej. W konsekwencji nawet przy niewielkich nierównościach podkładu grzewczego zamykają powietrze pod panelami. Wówczas, niewielka szczelina powietrza o grubości 1 mm sprawi, że przekroczymy graniczny opór wierzchniej warstwy.
Zamknięte powietrze to jeden z najlepszych termicznych izolatorów. Dla porównania, współczynnik lambda przewodzenia ciepła styropianu wynosi 0,036 W/(mK), a zamkniętego powietrza 0,022 W/(mK). Niskie lambda przekłada się na większy opór cieplny zamkniętego powietrza pod panelami. Już warstwa powietrza o grubości 1mm wygeneruje opór cieplny 0,04 m2K/W, warstwa o grubości 2 mm – 0,08 m2K/W, itd. Co więcej niektórzy producenci zalecają położenie folii paroizolacyjnej na ogrzewaniu podłogowym, pod panelami, jak w tzw. ubieraniu na cebulkę, które ma zapewnić nam ciepło. Tyle, że w przypadku paneli na ogrzewaniu podłogowym nie chodzi o izolowanie, ale o jak najlepsze przewodzenie ciepła.

Panele a ogrzewanie podłogowe. Podsumowanie

Podsumowując, panele laminowane nie są najlepszym materiałem na wykończenie ogrzewanej podłogi. Warstwy podłogi z panelami słabo przewodzą ciepło i dlatego potrzebują więcej energii. Musimy się liczyć z tym, że każdego roku wydamy nieco więcej na ogrzewanie. Co prawda nie są to duże wydatki, ale nie po to wydajemy pieniądze na grubsze ocieplenie ścian, dachu czy podłogi, żeby tracić zyski energetyczne wybierając wykończenie podłogi ze zbyt wysokim oporem cieplnym. Do tego pamiętajmy, że więcej energii, to większe obciążenie środowiska. No i te żywice z formaldehydem też nie przekonują. To wszystko sprawia, że jeśli chcielibyśmy mieć u siebie panele, to raczej stosujmy je na nieogrzewanie podłogi. Chyba, że z dostępnej na rynku oferty skomponujemy warstwy podłogi o maksymalnym łącznym oporze zbliżonym do 0,10 [m2K/W].

Panele podlogowe na ogrzewanie podłogowe a zdrowie

Nowoczesnym i ekologicznym podejściem do produkcji materiałów takich jak farby, panele i płytki podłogowe jest wykorzystywanie odnawialnych surowców pochodzenia roślinnego, a także odpadów roślinnych. Okazuje się, że w ten sposób nie tylko chronimy środowisko, ale także własne zdrowie, ponieważ materiały te zwyczajnie mniej szkodzą zdrowiu. Producent podkładów pod panele z biopoliuretanu i paneli Wineo Purline deklaruje, że materiały te są wolne od chloru, rozpuszczalników i plastyfikatorów. Ponadto bezpieczeństwo zdrowotne potwierdzają liczne certyfikaty, w tym takie, które informują, że emisja lotnych związków organicznych jest bardzo niska.

Panele do łazienki, kuchni, całego domu

Wytwarzane z biopoluretanu, ekologiczne panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe Wineo Purline charakteryzują się bardzo niskim oporem cieplnym. Panele o grubości 2,2 mm, do montażu na klej, mają opór cieplny identyczny jak płytki ceramiczne 0,01 (m²K)/W. Opór cienkiej warstwy kleju nie stanowi istotnej bariery dla ciepła. Dodatkowo sposób montażu na klej podnosi trwałość podłogi i sprawia, że Wineo Purline to dobre panele podłogowe do łazienki i kuchni. Dzięki temu we wszystkich pomieszczeniach możemy mieć jednakową podłogę. Do montażu paneli polecamy kleje niskoemisyjne, certyfikowane.

Panele i podkład do samodzielnego montażu. Wygodny system na ogrzewanie podłogowe

Panele Wineo Purline z kolekcji 1200 z zamkiem semi-rigid wraz z specjalnym podkładem tworzą system przeznaczony do samodzielnego montażu. Półsztywne panele o grubości 5 mm z biopoliuretanu mają niski opór cieplny wynoszący zaledwie 0,01 (m²K)/W. Taki sam opór cieplny ma podkład o grubości 1,2 mm, silentRIGID. Zatem łączny opór cieplny dwóch warstw wynosi zaledwie 0,02 (m²K)/W. Niewiele więcej niż płytki ceramiczne z warstwą kleju. Dodatkowo producent przemyślał każdy szczegół i zadbał żeby podkład i panele dobrze współpracowały z ogrzewaniem podłogowym. Podkład silentRIGID jest ciężki 1,5kg na 1m2, dlatego dobrze przylega do posadzki grzewczej. Podobnie zachowują się półsztywne panele. Dzięki temu producentowi udało się uzyskać dwuwarstwowe wykończenie podłogi i jednocześnie ograniczyć zamykanie powietrza między warstwami. Dlatego możemy powiedzieć, że opór cieplny dwóch warstw wyniesie tylko 0,02 (m²K)/W. Układanie paneli podłogowych na podkładzie silentRIGID nie sprawi większego problemu nawet początkującym majsterkowiczom.

Panele winylowe na ogrzewanie podłogowe

Panele winylowae są wytwarzane z polichlorku winylu. Przewodzą ciepło tak samo dobrze jak płytki ceramiczne i panele Wineo Purline, ale dzisiaj coraz bardziej przekonujemy się, że nie są neutralne dla zdrowia. Panele są wytwarzane z najtańszego na rynku tworzywa, masowo wykorzystywanego w budownictwie, polichlorku winylu (PVC). Producenci twierdzą, że obecnie PVC jest bezpieczny dla zdrowia, bo nowoczesny sposób produkcji sprawia, że z tworzywa nie uwalnia się kancerogenny chlorek winylu. Jednakże oprócz polichlorku panele winylowe zawierają liczne dodatki. Na przykład, żeby poprawić elastyczność paneli do PVC dodaje się plastyfikatory, najczęściej ftalan benzylu butylu (BBP), który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, dlatego jeśli wybieramy panele winylowe na ogrzewanie podłogowe, to stosujmy je w domach dobrze ocieplonych. Dzięki temu moc grzewcza podłogi będzie mogła być niższa, a zbyt wysoka temperatura podłogówki nie będzie pobudzać wyższej migracji ftalanów.

Niektóre ftalany działają jak sztuczne hormony, wywołują zaburzenia endokrynologiczne, negatywnie wpływają na męską płodność, wywołują otyłość i cukrzycę, działają szkodliwie na rozrodczość. Więcej o ftalanach przeczytasz tutaj

Podłoga drewniana, to zdrowa podłoga na ogrzewanie podłogowe

Nieprzetworzone drewno, to niewątpliwie najzdrowszy materiał na wykończenie podłogi z ogrzewaniem podłogowym. Do naturalnego parkietu lub deski podłogowej litej możemy dobrać niskoemisyjny klej i olej do konserwacji. Dzięki temu będziemy mieć pełną świadomość z czego wykonaliśmy podłogę i czy nasza podłoga szkodzi zdrowiu, czy nie.
Trochę gorzej będzie z przewodzeniem ciepła, ale jeśli znajdziemy deski podłogowe o oporze nie przekraczającym 0,01 (m²K)/W, to przy dobrze ocieplonym domu można zbudować skuteczny i korzystnie wpływający na zdrowie grzejnik podłogowy.
Pod warunkiem, że deski podłogowej na ogrzewaniu podłogowym nie będziemy montować w systemie podłogi pływającej. Pamiętajmy, że deska podłogowa, tak samo jak panele, jest sztywna i nawet na niewielkich nierównościach posadzki grzewczej będzie zamykać cienkie warstwy powietrza. Tym samym ograniczać przewodzenie ciepła.

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Ogrzewanie podłogowe jest zdrowe także dla alergika.

  • Ma korzystniejszy dla człowieka rozkład temperatur. Cieplej w obrębie stóp, chłodniej na wysokości głowy. Ten dobry rozkład temperatur sprawia, że odczuwamy komfort termiczny przy temperaturze pomieszczeń od 1 do niemal 3°C niższej niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. To z kolei pozwala na utrzymanie temperatury niższej i zdrowszej dla człowieka. Przynosi także drobne oszczędności w wydatkach na ogrzewanie domu.
  • Pomieszczenia ogrzewane są przez przyjemniejsze i zdrowsze dla człowieka promieniowanie niż przez konwekcję.
  • Ogrzewanie podłogowe jest niskotemperaturowe, a więc nie dochodzi do przypiekania kurzu. W przeciwieństwie do kaloryferów rozgrzanych do temperatury 55° C i wyższej. W takiej sytuacji osiadający na kaloryferach kurz jest przypiekany i unoszony wraz krążącym powietrzem. Zjawisko to jest niekorzystne dla zdrowia, szczególnie dla zdrowia alergików.
  • Niskotemperaturowe ogrzewanie w porównaniu z ogrzewaniem konwekcyjnym wytwarza znacznie mniej niekorzystnych dla zdrowia jonów dodatnich.

Optymalna dla zdrowia temperatura podłogi z ogrzewaniem

Optymalna dla zdrowia mieszkańców temperatura powierzchni podłogi z ogrzewaniem mieści się w przedziale 24 – 26°C. Taka temperatura jest zaledwie parę stopni wyższa niż temperatura powietrza w pomieszczeniach i nie wywołuje jego zawirowań, czyli konwekcji. Utrzymanie temperatury podłogi w przedziale 24-26°C jest szczególnie ważne, gdy mamy małe dzieci. Tym bardziej, że nasi milusińscy lubią bawić się na podłodze. Wyższych temperatur podłogówki powinni unikać także alergicy. Właściwą temperaturę bardzo łatwo można kontrolować. Dotykając dłonią podłogi nie powinniśmy odczuć ani ciepła, ani zimna.

Kiedy ogrzewanie podłogowe szkodzi zdrowiu?

Oczywiście podłogi z ogrzewaniem mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Dlatego, warto znać zagrożenia, żeby je minimalizować, a jeszcze lepiej eliminować.

  • Doilnuj, aby temperatura podłogi raczej nie przekraczała 26°C. Wyższa temperatura wywołuje zjawisko konwekcji, czyli nagrzane cząsteczki powietrza unoszą się wraz z zanieczyszczeniami, które na podłodze są. Co prawda powietrze nie unosi się wysoko, ale w nocy, gdy śpimy nasza głowa jest w jego zasięgu.
  • Jeśli już podłoga osiąga temperaturę wyższą niż 26°C, to często sprzątaj podłogę, szczególnie w pokojach dzieci, ponieważ aerozol unoszący się nad rozgrzaną podłogą może zawierać różnorodne zanieczyszczenia chemiczne, o których wspominałem wcześniej oraz biologiczne, takie jak pyłki, grzyby, wirusy, bakterie, które po opadnięciu na podłogę, wraz z nagrzanym powietrzem unoszą się ponownie.
  • Do budowy warstw podłogi nie wybieraj materiałów zawierających szkodliwe chemiczne substancje odparowujące LZO, powodujące migrację ftalanów, itp.

Co trzeba zrobić, żeby podłogówka mogła mieć temperaturę 24-26°C, bezpieczną dla zdrowia?

Przede wszystkim dom powinien być dobrze ocieplony. Nie jest to problemem w nowych domach, ale w remontowanych już tak. Chyba, że ocieplamy wszystkie przegrody zewnętrzne: podłogi, ściany, dach. Do tego dobrze jest, jeśli mamy rekuperację. Wówczas straty ciepła przez przenikanie i wentylację są mniejsze, a mniejsze straty, to mniej energii potrzeba na ich pokrycie. To z kolei przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na moc cieplną grzejnika podłogowego w pomieszczeniach (ok. 65W/m2). W konsekwencji możemy mieć temperaturę podłogówki rzędu 24-26°C. Żeby obraz był pełny dodam, że krajowe przepisy dopuszczają wyższą temperaturę podłogi 29°C i 32°C w łazienkach. Dla takiej temperatury moc cieplna podłogówki zbliża się do 100W/m2.

Dodaj komentarz