Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Data wpisu:

Data aktualizacji:

Większość osób, które zadają sobie pytanie, jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe jest najlepsza, dokonuje wyboru biorąc pod uwagę skuteczność przewodzenia ciepła, ewentualnie design. Niestety przy wyborze materiałów na ogrzewaną podłogę nadal pomijany jest fakt, że podwyższona temperatura wywołuje zwiększoną emisję związków chemicznych.


Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Ogrzewanie podłogowe jest zdrowe, także dla alergików.

  • Ma korzystniejszy dla człowieka rozkład temperatur. Cieplej w obrębie stóp, chłodniej na wysokości głowy. Taki rozkład temperatur sprawia, że odczuwamy komfort termiczny przy temperaturze pomieszczeń od 1 do niemal 3°C niższej niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. To z kolei pozwala na utrzymanie temperatury niższej i zdrowszej dla człowieka. Przynosi także drobne oszczędności w wydatkach na ogrzewanie domu.
  • Pomieszczenia ogrzewane są przez przyjemniejsze i zdrowsze dla człowieka promieniowanie niż przez konwekcję.
  • Ogrzewanie podłogowe jest niskotemperaturowe, a więc nie dochodzi do przypiekania kurzu. W przeciwieństwie do kaloryferów rozgrzanych do temperatury 55° C i wyższej. W takiej sytuacji osiadający na kaloryferach kurz jest przypiekany i unoszony wraz krążącym powietrzem. Zjawisko to jest niekorzystne dla zdrowia, szczególnie dla zdrowia alergików.
  • Niskotemperaturowe ogrzewanie w porównaniu z ogrzewaniem konwekcyjnym wytwarza znacznie mniej niekorzystnych dla zdrowia jonów dodatnich.

Optymalna dla zdrowia temperatura podłogi z ogrzewaniem

Optymalna dla zdrowia mieszkańców temperatura powierzchni podłogi z ogrzewaniem mieści się w przedziale 24 – 26°C. Taka temperatura jest zaledwie parę stopni wyższa niż temperatura powietrza w pomieszczeniach i nie wywołuje jego zawirowań, czyli konwekcji. Utrzymanie temperatury podłogi w przedziale 24-26°C jest szczególnie ważne, gdy mamy małe dzieci. Tym bardziej, że nasi milusińscy lubią bawić się na podłodze. Wyższych temperatur podłogówki powinni unikać także alergicy. Właściwą temperaturę bardzo łatwo można kontrolować. Dotykając dłonią podłogi nie powinniśmy odczuć ani ciepła, ani zimna.

Dla utrzymania niskiej temperatury podłogówki ważne jest dobre ocieplenie domu. To z kolei przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na moc cieplną grzejnika podłogowego w pomieszczeniach (ok. 65W/m2). W konsekwencji możemy mieć optymalną temperaturę podłogówki rzędu 24-26°C. Żeby obraz był pełny dodam, że krajowe przepisy dopuszczają wyższą temperaturę podłogi 29°C i 32°C w łazienkach. Dla takiej temperatury moc cieplna podłogówki zbliża się do 100W/m2.

Kiedy ogrzewanie podłogowe szkodzi zdrowiu?

Oczywiście podłogi z ogrzewaniem mogą szkodzić zdrowiu. Jednak nie znaleźliśmy żadnych badań wskazujących na związek ogrzewania podłogowego z problemami z krążeniem żylnym. Nie znaleźliśmy także badań potwierdzających zwiększoną emisję substancji chemicznych z podłóg z ogrzewaniem, ale znane są badania z USA i Europy stwierdzające, że w powietrzu wewnętrznym domów i mieszkań znajduje się więcej szkodliwych Lotnych Związków Organicznych niż na zewnątrz. Wiemy także, choćby z badań powietrza w rozgrzanych samochodach, że w warunkach podwyższonej temperatury następuje dynamiczny wzrost emisji LZO. I choć grupa LZO jest duża około 280 substancji, to niestety nie są wszystkie substancje, które mogą uwalniać się z podłogi. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór materiałów na budowę podłogi z ogrzewaniem. Tym bardziej, że są już stwierdzone przypadki unoszącego się dziwnego zapachu z ogrzewanych podłóg.

Ogrzewanie podłogowe dziwny zapach

Wyczuwalny zapach, niestety nie jest dobrą informacją, ponieważ może oznaczać, że poziom emisji LZO jest szkodliwy dla zdrowia. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności trzeba zmierzyć poziom całkowitych lotnych związków organicznych TVOC (total volatile organic compunds) lub zlecić badania jakości powietrza wewnętrznego specjalistycznemu laboratorium. Najlepiej takiemu, które bada jakość powietrza wewnętrznego w ramach standardów BREEAM lub LEED.

Jeśli dziwny zapach występuje w nowym domu lub tuż po remoncie, to należy intensywnie wietrzyć pomieszczenie aż do zaniku zapachu. Następnie sprawdzić Miernikiem TVOC i porównać z poniższymi wytycznymi WHO.

ogrzewanie podłogowe dziwny zapach

Płytki na ogrzewanie podłogowe – wzór godny naśladowania

Płytki podłogowe ceramiczne, to znany i sprawdzony materiał na ogrzewanie podłogowe. Nie emitują szkodliwych substancji i bardzo dobrze przewodzą ciepło. Jeśli na takie wykończenie podłogi się decydujemy, to wystarczy wybrać klej z niską emisją LZO i wylewkę anhydrytową z minerałów.

Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe

Popularne elastyczne kleje do płytek na ogrzewanie podłogowe, to mieszanina różnych substancji chemicznych, które mogą być źródłem emisji LZO. Dlatego kleje do płytek na ogrzewanie podłogowe powinny być niskoemisyjne. Takie kleje oznaczone są znakami graficznymi informującymi o niskiej emisji, np. Emicode, Blue Angel, itp.

Opór cieplny podłogi

Wybierając inny materiał na wykończenie podłogi warto porównywać poziom przekazywania ciepła wybranego materiału do poziomu przekazywania ciepła przez płytki. Porównanie możemy wykonać obliczając i porównując opór cieplny (R). Jeśli nauczymy się nim posługiwać, to nie będziemy wpadać w pułapki marketingowe.

Zawsze obliczamy opór cieplny wszystkich warstw stanowiących wykończenie podłogi. Dla płytek warstwy są dwie.

  • Warstwa pierwsza – płytki. Przyjmijmy, że płytka ceramiczna ma 1 cm grubości, λ wynosi 1,05. Dzielimy grubość płytki wyrażonej w metrach przez lambdę: 0,01/1,05 = 0,010 m2K/W
  • Warstwa kleju. Tak samo postępujemy z warstwą kleju. Przyjmując grubość warstwy 3 mm i λ około 1. Obliczenia będą następujące: 0,003/1,0 = 0,003 m2K/W

Sumujemy wyniki i mamy łączny opór cieplny warstwy wykończeniowej podłogi.
0,01 + 0,003 = 0,013 m2K/W

To bardzo dobry wynik, nawet w kontekście określonych w przepisach, granicznych oporach cieplnych.

Graniczny opór cieplny warstwy wykończeniowej podłogi z ogrzewaniem

Przyjmuje się, że materiał na wykończenie podłogi sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym, jeśli opór cieplny wszystkich warstw nie przekroczy 0,10 m2K/W. Z kolei 0,15 m2K/W to górna granica, której przekroczyć nie można.

Konsekwencje wyboru podłogi na ogrzewanie podłogowe z wysokim oporem cieplnym

Warto wiedzieć jakie są konsekwencje wyższego oporu cieplnego warstwy wykończeniowej podłogi. Już opór 0,10 m2K/W ograniczy przewodzenie ciepła w takim stopniu, że aby na powierzchni podłogi otrzymać temperaturę 26°C, to bezpośrednio pod tą warstwą temperatura będzie musiała wynosić około 31°C. Natomiast jeśli opór jest na poziomie 0,15 m2K/W i temperatura na powierzchni 26°C, to temperatura pod warstwą wykończeniową będzie musiała wynosić 34 – 36°C.

Panele na ogrzewanie podłogowe

Podłoga pływająca z paneli laminowanych na ogrzewaniu podłogowym składa się z kilku warstw. I choć producenci laminatów chwalą się, że same panele nie mają wysokiego oporu cieplnego, to opór paneli, podkładu i opór warstwy zamkniętego powietrza, która jest pod panelami wtedy gdy podkład podłogowy jest nierówny, trzeba zsumować. Najczęściej sumaryczny opór takich warstw jest wysoki, a to wymusza ustawianie wyższej temperatury ogrzewania. Jeśli wyższą temperaturą traktujemy laminaty i podkłady wyprodukowane z wysokim udziałem substancji chemicznych, to mogą być źródłem szkodliwej emisji LZO.

Panele do ogrzewania podłogowego i ich wpływ na zdrowie

Najgrubsza warstwa paneli laminowanych jest wytwarzana z płyt HDF. Z kolei płyty HDF, tak jak zdecydowana większość płyt meblowych i płyt OSB, jest wytwarzana, w głównej mierze z bezpiecznego dla zdrowia rozdrobnionego drewna. Niestety zawierają także żywice mocznikowo formaldehydowe, melaminowo formaldehydowe lub fenolowo formaldehydowe. Podgrzewanie takich żywic, z uwagi na stosunkowo niską temperaturę wrzenia formaldehydu, dobrym pomysłem nie jest, tym bardziej, że jego szkodliwe działanie, w wyższym stężeniu, zostało udowodnione.
Dlatego, jeśli już chcemy położyć panele na podłodze, to szukajmy takich, które są przebadane pod kątem niskiej emisji.

Panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe z niską emisją

My możemy polecić panele wytwarzane z biopoliuretanu. Panele podłogowe Wineo Purline charakteryzują się bardzo niskim oporem cieplnym, na poziomie płytek ceramicznych. Jednocześnie są przebadane pod kątem emisji, a certyfikaty niską emisję LZO potwierdzają. Ponadto producent informuje, że są wolne od chloru, rozpuszczalników i plastyfikatorów.

Panele do łazienki, kuchni, całego domu

Wineo Purline montowane na klej tworzą trwałą podłogę. To dobre panele do łazienki, kuchni i całego domu. Dzięki temu wszędzie możemy mieć jednakową podłogę.

Panele i podkład do samodzielnego montażu. Wygodny system na ogrzewanie podłogowe

Panele Wineo Purline z kolekcji 1200 z zamkiem semi-rigid wraz z specjalnym podkładem tworzą system przeznaczony do samodzielnego montażu. Półsztywne panele o grubości 5 mm z biopoliuretanu mają niski opór cieplny wynoszący zaledwie 0,01 (m²K)/W. Taki sam opór cieplny ma podkład o grubości 1,2 mm, silentRIGID. Zatem łączny opór cieplny dwóch warstw wynosi zaledwie 0,02 (m²K)/W. Niewiele więcej niż płytki ceramiczne z warstwą kleju. Dodatkowo producent przemyślał każdy szczegół i zadbał żeby podkład i panele dobrze współpracowały z ogrzewaniem podłogowym. Podkład silentRIGID jest ciężki 1,5kg na 1m2, dlatego dobrze przylega do posadzki grzewczej. Podobnie zachowują się półsztywne panele. Dzięki temu producentowi udało się uzyskać dwuwarstwowe wykończenie podłogi i jednocześnie ograniczyć zamykanie powietrza między warstwami. Dlatego możemy powiedzieć, że opór cieplny dwóch warstw wyniesie tylko 0,02 (m²K)/W. Układanie paneli podłogowych na podkładzie silentRIGID nie sprawi większego problemu nawet początkującym majsterkowiczom.

Panele winylowe na ogrzewanie podłogowe

Panele winylowae są wytwarzane z polichlorku winylu. Przewodzą ciepło tak samo dobrze jak płytki ceramiczne i panele Wineo Purline, ale dzisiaj coraz bardziej przekonujemy się, że nie są neutralne dla zdrowia. Panele są wytwarzane z najtańszego na rynku tworzywa, masowo wykorzystywanego w budownictwie, polichlorku winylu (PVC). Producenci twierdzą, że obecnie PVC jest bezpieczny dla zdrowia, bo nowoczesny sposób produkcji sprawia, że z tworzywa nie uwalnia się kancerogenny chlorek winylu. Jednakże oprócz polichlorku panele winylowe zawierają liczne dodatki. Na przykład, żeby poprawić elastyczność paneli do PVC dodaje się plastyfikatory, najczęściej ftalan benzylu butylu (BBP), który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, dlatego jeśli wybieramy panele winylowe na ogrzewanie podłogowe, to stosujmy je w domach dobrze ocieplonych. Dzięki temu moc grzewcza podłogi będzie mogła być niższa, a zbyt wysoka temperatura podłogówki nie będzie pobudzać wyższej migracji ftalanów.

Niektóre ftalany działają jak sztuczne hormony, wywołują zaburzenia endokrynologiczne, negatywnie wpływają na męską płodność, wywołują otyłość i cukrzycę, działają szkodliwie na rozrodczość. Więcej o ftalanach przeczytasz tutaj

Podłoga drewniana, to zdrowa podłoga na ogrzewanie podłogowe

Nieprzetworzone drewno, to niewątpliwie najzdrowszy materiał na wykończenie podłogi z ogrzewaniem podłogowym. Do naturalnego parkietu lub deski podłogowej litej możemy dobrać niskoemisyjny klej i olej do konserwacji. Dzięki temu będziemy mieć pełną świadomość z czego wykonaliśmy podłogę i czy nasza podłoga szkodzi zdrowiu, czy nie.
Trochę gorzej będzie z przewodzeniem ciepła, ale jeśli znajdziemy deski podłogowe o oporze nie przekraczającym 0,01 (m²K)/W, to przy dobrze ocieplonym domu można zbudować skuteczny i korzystnie wpływający na zdrowie grzejnik podłogowy.
Pod warunkiem, że deski podłogowej na ogrzewaniu podłogowym nie będziemy montować w systemie podłogi pływającej. Pamiętajmy, że deska podłogowa, tak samo jak panele, jest sztywna i nawet na niewielkich nierównościach posadzki grzewczej będzie zamykać cienkie warstwy powietrza. Tym samym ograniczać przewodzenie ciepła.


Podobne wpisy