Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Temperatura z ogrzewanej podłogi podnosi emisję szkodliwych związków chemicznych. Sprawdź na co zwrócić uwagę, aby taką emisję ograniczyć.

Przede wszystkim, żeby nie wpływała negatywnie na zdrowie mieszkańców. Jednak jej budowa, to niełatwe zadanie, ponieważ materiały budowlane wbudowywane we wszystkie warstwy podłogi mogą zawierać substancje, które pod wpływem temperatury emitują szkodliwe związki. Natomiast ekologiczna podłoga z ogrzewaniem podłogowym, to przede wszystkim sprawny grzejnik, bez marnotrawienia energii, oraz dobór materiałów przyjaznych dla środowiska.

Płytki na ogrzewanie podłogowe – wzór godny naśladowania

Płytki podłogowe ceramiczne, to znany i sprawdzony materiał na ogrzewanie podłogowe. Nie emitują szkodliwych substancji. Jeśli na takie wykończenie podłogi się decydujemy, to wystarczy wybrać niskoemisyjny klej i niskoemisyjny materiał na płytę grzewczą. Ponadto płytki dobrze przewodzą ciepło. Dlatego wybierając inne podłogi warto odnosić się do poziomu przekazywania ciepła przez płytki. Narzędziem służącym do porównywania podłóg jest opór cieplny (R). Warto go obliczać także po to, żeby nie wpadać w pułapki marketingowe.

Opór cieplny podłogi

Zawsze obliczamy opór cieplny wszystkich warstw. Dla płytek warstwy są dwie.

  • Warstwa pierwsza – płytki. Przyjmijmy, że płytka ceramiczna ma 1 cm grubości, λ wynosi 1,05. Dzielimy grubość płytki wyrażonej w metrach przez lambdę: 0,01/1,05 = 0,010 m2K/W
  • Warstwa kleju. Tak samo postępujemy z warstwą kleju. Przyjmując grubość warstwy 3 mm i λ około 1. Obliczenia będą następujące: 0,003/1,0 = 0,003 m2K/W

Sumujemy wyniki i mamy łączny opór cieplny warstwy wykończeniowej podłogi.
0,01 + 0,003 = 0,013 m2K/W

To bardzo dobry wynik, nawet w kontekście określonych w przepisach, granicznych oporach cieplnych.

Graniczny opór cieplny warstwy wykończeniowej podłogi z ogrzewaniem

Przyjmuje się, że materiał sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym, jeśli opór cieplny wszystkich warstw nie przekroczy 0,10 m2K/W. Z kolei 0,15 m2K/W to górna granica, której przekroczyć nie można.

Konsekwencje wyboru podłogi na ogrzewanie podłogowe z wysokim oporem cieplnym

Warto wiedzieć jakie są konsekwencje wyższego oporu cieplnego warstwy wykończeniowej podłogi. Już opór 0,10 m2K/W ograniczy przewodzenie ciepła w takim stopniu, że aby na powierzchni podłogi otrzymać temperaturę 26°C, to bezpośrednio pod tą warstwą temperatura będzie musiała wynosić około 31°C. Natomiast jeśli opór jest na poziomie 0,15 m2K/W i temperatura na powierzchni 26°C, to temperatura pod warstwą wykończeniową będzie musiała wynosić 34 – 36°C.

Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe

Żeby omówić w całości konsekwencje wyboru płytek na ogrzewanie podłogowe, trzeba zwrócić uwagę na jeden minus. Elastyczne kleje do płytek na ogrzewanie podłogowe, to mieszanina różnych substancji chemicznych, które mogą być źródłem emisji LZO. Dlatego kleje do płytek na ogrzewanie podłogowe powinny być niskoemisyjne. Takie kleje oznaczone są znakami graficznymi informującymi o niskiej emisji, np. Emicode, Blue Angel, itp.

Panele na ogrzewanie podłogowe

Podłoga pływająca z paneli laminowanych na ogrzewaniu podłogowym składa się z kilku warstw. I choć producenci laminatów chwalą się, że same panele nie mają wysokiego oporu cieplnego, to opór paneli, podkładu i opór warstwy zamkniętego powietrza, która jest pod panelami wtedy gdy podkład podłogowy jest nierówny, trzeba zsumować. Najczęściej sumaryczny opór takich warstw jest wysoki, a to wymusza ustawianie wyższej temperatury ogrzewania. Wyższą temperaturą traktujemy laminaty i podkłady wyprodukowane z wysokim udziałem substancji chemicznych.

Panele do ogrzewania podłogowego i ich wpływ na zdrowie

Najgrubsza warstwa paneli laminowanych jest wytwarzana z płyt HDF. Z kolei płyty HDF, tak jak zdecydowana większość płyt meblowych i płyt OSB, jest wytwarzana, w głównej mierze z bezpiecznego dla zdrowia rozdrobnionego drewna. Zawierają także żywice mocznikowo formaldehydowe, melaminowo formaldehydowe lub fenolowo formaldehydowe. Podgrzewanie takich żywic, z uwagi na stosunkowo niską temperaturę wrzenia formaldehydu, dobrym pomysłem nie jest, tym bardziej, że jego szkodliwe działanie, w wyższym stężeniu, zostało udowodnione.
Dlatego, jeśli już chcemy panele, to szukajmy takich, które są przebadane pod kątem niskiej emisji.

Panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe z niską emisją

Wytwarzane z biopoluretanu, ekologiczne panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe Wineo Purline charakteryzują się bardzo niskim oporem cieplnym, na poziomie płytek ceramicznych. Jednocześnie są przebadane pod kątem emisji, a certyfikaty niską emisję potwierdzają. Ponadto producent informuje, że są wolne od chloru, rozpuszczalników i plastyfikatorów.

Panele do łazienki, kuchni, całego domu

Wineo Purline montowane na klej tworzą trwałą podłogę. To dobre panele do łazienki, kuchni i całego domu. Dzięki temu wszędzie możemy mieć jednakową podłogę.

Panele i podkład do samodzielnego montażu. Wygodny system na ogrzewanie podłogowe

Panele Wineo Purline z kolekcji 1200 z zamkiem semi-rigid wraz z specjalnym podkładem tworzą system przeznaczony do samodzielnego montażu. Półsztywne panele o grubości 5 mm z biopoliuretanu mają niski opór cieplny wynoszący zaledwie 0,01 (m²K)/W. Taki sam opór cieplny ma podkład o grubości 1,2 mm, silentRIGID. Zatem łączny opór cieplny dwóch warstw wynosi zaledwie 0,02 (m²K)/W. Niewiele więcej niż płytki ceramiczne z warstwą kleju. Dodatkowo producent przemyślał każdy szczegół i zadbał żeby podkład i panele dobrze współpracowały z ogrzewaniem podłogowym. Podkład silentRIGID jest ciężki 1,5kg na 1m2, dlatego dobrze przylega do posadzki grzewczej. Podobnie zachowują się półsztywne panele. Dzięki temu producentowi udało się uzyskać dwuwarstwowe wykończenie podłogi i jednocześnie ograniczyć zamykanie powietrza między warstwami. Dlatego możemy powiedzieć, że opór cieplny dwóch warstw wyniesie tylko 0,02 (m²K)/W. Układanie paneli podłogowych na podkładzie silentRIGID nie sprawi większego problemu nawet początkującym majsterkowiczom.

Panele winylowe na ogrzewanie podłogowe

Panele winylowae są wytwarzane z polichlorku winylu. Przewodzą ciepło tak samo dobrze jak płytki ceramiczne i panele Wineo Purline, ale dzisiaj coraz bardziej przekonujemy się, że nie są neutralne dla zdrowia. Panele są wytwarzane z najtańszego na rynku tworzywa, masowo wykorzystywanego w budownictwie, polichlorku winylu (PVC). Producenci twierdzą, że obecnie PVC jest bezpieczny dla zdrowia, bo nowoczesny sposób produkcji sprawia, że z tworzywa nie uwalnia się kancerogenny chlorek winylu. Jednakże oprócz polichlorku panele winylowe zawierają liczne dodatki. Na przykład, żeby poprawić elastyczność paneli do PVC dodaje się plastyfikatory, najczęściej ftalan benzylu butylu (BBP), który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, dlatego jeśli wybieramy panele winylowe na ogrzewanie podłogowe, to stosujmy je w domach dobrze ocieplonych. Dzięki temu moc grzewcza podłogi będzie mogła być niższa, a zbyt wysoka temperatura podłogówki nie będzie pobudzać wyższej migracji ftalanów.

Niektóre ftalany działają jak sztuczne hormony, wywołują zaburzenia endokrynologiczne, negatywnie wpływają na męską płodność, wywołują otyłość i cukrzycę, działają szkodliwie na rozrodczość. Więcej o ftalanach przeczytasz tutaj

Podłoga drewniana, to zdrowa podłoga na ogrzewanie podłogowe

Nieprzetworzone drewno, to niewątpliwie najzdrowszy materiał na wykończenie podłogi z ogrzewaniem podłogowym. Do naturalnego parkietu lub deski podłogowej litej możemy dobrać niskoemisyjny klej i olej do konserwacji. Dzięki temu będziemy mieć pełną świadomość z czego wykonaliśmy podłogę i czy nasza podłoga szkodzi zdrowiu, czy nie.
Trochę gorzej będzie z przewodzeniem ciepła, ale jeśli znajdziemy deski podłogowe o oporze nie przekraczającym 0,01 (m²K)/W, to przy dobrze ocieplonym domu można zbudować skuteczny i korzystnie wpływający na zdrowie grzejnik podłogowy.
Pod warunkiem, że deski podłogowej na ogrzewaniu podłogowym nie będziemy montować w systemie podłogi pływającej. Pamiętajmy, że deska podłogowa, tak samo jak panele, jest sztywna i nawet na niewielkich nierównościach posadzki grzewczej będzie zamykać cienkie warstwy powietrza. Tym samym ograniczać przewodzenie ciepła.

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Ogrzewanie podłogowe jest zdrowe także dla alergika.

  • Ma korzystniejszy dla człowieka rozkład temperatur. Cieplej w obrębie stóp, chłodniej na wysokości głowy. Ten dobry rozkład temperatur sprawia, że odczuwamy komfort termiczny przy temperaturze pomieszczeń od 1 do niemal 3°C niższej niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. To z kolei pozwala na utrzymanie temperatury niższej i zdrowszej dla człowieka. Przynosi także drobne oszczędności w wydatkach na ogrzewanie domu.
  • Pomieszczenia ogrzewane są przez przyjemniejsze i zdrowsze dla człowieka promieniowanie niż przez konwekcję.
  • Ogrzewanie podłogowe jest niskotemperaturowe, a więc nie dochodzi do przypiekania kurzu. W przeciwieństwie do kaloryferów rozgrzanych do temperatury 55° C i wyższej. W takiej sytuacji osiadający na kaloryferach kurz jest przypiekany i unoszony wraz krążącym powietrzem. Zjawisko to jest niekorzystne dla zdrowia, szczególnie dla zdrowia alergików.
  • Niskotemperaturowe ogrzewanie w porównaniu z ogrzewaniem konwekcyjnym wytwarza znacznie mniej niekorzystnych dla zdrowia jonów dodatnich.

Optymalna dla zdrowia temperatura podłogi z ogrzewaniem

Optymalna dla zdrowia mieszkańców temperatura powierzchni podłogi z ogrzewaniem mieści się w przedziale 24 – 26°C. Taka temperatura jest zaledwie parę stopni wyższa niż temperatura powietrza w pomieszczeniach i nie wywołuje jego zawirowań, czyli konwekcji. Utrzymanie temperatury podłogi w przedziale 24-26°C jest szczególnie ważne, gdy mamy małe dzieci. Tym bardziej, że nasi milusińscy lubią bawić się na podłodze. Wyższych temperatur podłogówki powinni unikać także alergicy. Właściwą temperaturę bardzo łatwo można kontrolować. Dotykając dłonią podłogi nie powinniśmy odczuć ani ciepła, ani zimna.

Kiedy ogrzewanie podłogowe szkodzi zdrowiu?

Oczywiście podłogi z ogrzewaniem mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Dlatego, warto znać zagrożenia, żeby je minimalizować, a jeszcze lepiej eliminować.

  • Doilnuj, aby temperatura podłogi raczej nie przekraczała 26°C. Wyższa temperatura wywołuje zjawisko konwekcji, czyli nagrzane cząsteczki powietrza unoszą się wraz z zanieczyszczeniami, które na podłodze są. Co prawda powietrze nie unosi się wysoko, ale w nocy, gdy śpimy nasza głowa jest w jego zasięgu.
  • Jeśli już podłoga osiąga temperaturę wyższą niż 26°C, to często sprzątaj podłogę, szczególnie w pokojach dzieci, ponieważ aerozol unoszący się nad rozgrzaną podłogą może zawierać różnorodne zanieczyszczenia chemiczne, o których wspominałem wcześniej oraz biologiczne, takie jak pyłki, grzyby, wirusy, bakterie, które po opadnięciu na podłogę, wraz z nagrzanym powietrzem unoszą się ponownie.
  • Do budowy warstw podłogi nie wybieraj materiałów zawierających szkodliwe chemiczne substancje odparowujące LZO, powodujące migrację ftalanów, itp.

Co trzeba zrobić, żeby podłogówka mogła mieć temperaturę 24-26°C, bezpieczną dla zdrowia?

Przede wszystkim dom powinien być dobrze ocieplony. Nie jest to problemem w nowych domach, ale w remontowanych już tak. Chyba, że ocieplamy wszystkie przegrody zewnętrzne: podłogi, ściany, dach. Do tego dobrze jest, jeśli mamy rekuperację. Wówczas straty ciepła przez przenikanie i wentylację są mniejsze, a mniejsze straty, to mniej energii potrzeba na ich pokrycie. To z kolei przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na moc cieplną grzejnika podłogowego w pomieszczeniach (ok. 65W/m2). W konsekwencji możemy mieć temperaturę podłogówki rzędu 24-26°C. Żeby obraz był pełny dodam, że krajowe przepisy dopuszczają wyższą temperaturę podłogi 29°C i 32°C w łazienkach. Dla takiej temperatury moc cieplna podłogówki zbliża się do 100W/m2.

Dodaj komentarz