Układ warstw podłogi na gruncie z ogrzewaniem podłogowym
Warstwy podłogi na gruncie wymiary i zastosowane materiały. Dlaczego nierówny chudziak generuje dodatkowe koszty u inwestora? Nowoczesne hydroizolacje, czyli jak poradzić sobie z zabezpieczeniem podłogi przed wilgocią pomimo dużej ilości rur i kabli puszczonych po chudziaku?
Podłoga na gruncie warstwy z ogrzewaniem podłogowym wymiary
1. Grunt rodzimy
2. Podsypka – co najmniej 15 cm. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych warstwa ta powinna być grubsza
Dokładniej w gruncie, bo przed wykonaniem podsypki należy zdjąć wierzchnią warstwę humusu – około 30-40 cm. Dzięki temu pod domem nie będzie rozwijało się życie biologiczne, które nie sprzyja trwałości konstrukcji. Po zdjęciu humusu należy położyć i zagęścić pospółkę (piasek i żwir). Wymiar tej warstwy, to co najmniej 15 cm na nośnym i suchym i nośnym podłożu.
4. Płyta betonowa – chudziak 8-10 cm
Warto dołożyć starań, aby chudziak miał równą powierzchnię. W tym celu poziomowanie można wykonać instalując prowadnice. Po to, by za pomocą łaty ściągnąć po prowadnicach nadmiar betonu. Dzięki temu nie będzie większego zużycia wylewki niezbędnej do wyrównania chudziaka. Z naszego doświadczenia wynika, że koszty wyrównywania chudziaków, które ponoszą inwestorzy, są duże. Na warstwę o grubości 1 cm na powierzchni 100m2 zużywamy dwie tony wylewki. Przy czym najczęściej spotykane odchyłki wynoszą około 2-3 cm. Co przekłada się na dodatkowy koszt rzędu 1200 – 3000 zł. To nie wszystkie negatywne konsekwencje nierównego chudziaka i w następstwie grubszej posadzki. Po pierwsze, tam, gdzie posadzka jest grubsza dłużej utrzymuje się wilgoć i dłużej trzeba ją wygrzewać. To z kolei generuje kolejne koszty. Po drugie, grubszy podkład grzewczy gorzej reaguje na sterowanie temperaturą.
3. Hydroizolacja podłogi na gruncie w zależności od rodzaju materiału i ilości warstw od 0.2 mm do 4mm
Szczelna hydroizolacja zabezpiecza podłogę przed przenikaniem wilgoci z gruntu. Jednakże jej prawidłowe wykonanie jest coraz trudniejsze. Głównie z powodu dużej ilości rur hydraulicznych, przewodów elektrycznych, rur odkurzaczy centralnych itp.
- W związku z tym coraz więcej inwestorów decyduje się na położenie dwóch warstw folii polietylenowej o grubości od 0,2mm do 0,5 mm na chudym betonie.
- Z kolei zwolennicy wykonania hydroizolacji z papy termozgrzewalnej twierdzą, że izolacja przeciwwilgociowa powinna być położona na chudym betonie i zwracają uwagę na to, że przewody elektryczne były rozprowadzone po suficie. W tym przypadku arkusze papy rozłożone na chudziaku należy zgrzać ze sobą oraz z wystającą papą izolującą ściany fundamentowe. W ten sposób izolacja obwodowa podłogi na gruncie jest połączona z izolacją ściany. Natomiast wszystkie dziury wykonane w papie przez hydraulików i elektryków powinny być uszczelnione czarnym uszczelniaczem bitumicznym.
- Nowoczesnym rozwiązaniem jest specjalna wytrzymała powłoka do hydroizolacji. Wychodzi nieco taniej niż papa. Wykonujemy taką hydroizolację Zainteresowanych zapraszam do kontaktu. Nr telefonu u góry strony.
5. Izolacja termiczna, co najmniej 11 cm
Warstwa 11 cm, styropianu o współczynniku lambda wynosi 0,031[W/(mK)] spełnia przepisy w zakresie izolacji termicznej podłogi na gruncie. Wymagany współczynnik przenikania ciepła U wynosi 0,30[W/(m²·K)], ale jeśli chcemy skryć w styropianie instalacje, to musimy zaplanować grubszą warstwę. Styropian podłogowy o wytrzymałości na ściskanie 100kPa układa się w dwóch warstwach na mijankę, to znaczy warstwa wierzchnia ma przykrywać styki warstwy na spodzie. Dodatkowo płyty styropianowe warto skleić, aby podczas kolejnych prac się nie przesuwały. Tak wykonane ocieplenie podłogi nie będzie miało mostków termicznych. Razem z układaniem drugiej warstwy styropianu warto wykonać dylatację obwodową dociskając taśmę do ściany płytami styropianu.
6. Folia metalizowana
Kolejną warstwę wykonuje się z folii metalizowanej. Ułożone na zakładkę arkusze powinny być dokładnie sklejone. Folię należy wywinąć na ściany lub skleić z kołnierzem foliowym dylatacji. Postępując w ten sposób otrzymamy szczelne zagłębienie na płynną masę, z której jest wykonywany jastrych.
7. Wylewka anhydrytowa, czyli grzewczy podkład podłogowy – najczęściej 5 – 6 cm w zależności od grubości styropianu
Jeśli podłoże pod wylewkę przygotowaliśmy starannie zachowując równą powierzchnię, to nie poniesiemy dodatkowych kosztów na wylewkę zużytą na wyrównanie chudziaka. Z kolei benefitem z zastosowania styropianu o wyższym współczynniku lambda jest wykonanie posadzki anhydrytowej o grubości 5 cm. Wynika to z faktu, że jeśli grubość izolacji przekracza 15 cm, wykonywana posadzka z anhydrytu ma 6 cm grubości. Jest to podyktowane koniecznością uzyskania odpowiedniej wytrzymałości zabezpieczającej przed ewentualnymi uszkodzeniami wynikającymi z osiadania izolacji podłogi.
8. Wierzchnia warstwa podłogi
Decyzję o tym, czym wykończymy podłogę powinniśmy podjąć stosunkowo wcześnie. Po to, by wymiar okładziny uwzględnić w planowanych warstwach. Ponadto o wybranej okładzinie należy poinformować hydraulika, aby mógł optymalnie zaplanować rozkład rur i pętli.
W kontekście czynników: ogrzewanie podłogowe warstwy wymiary wykończenie podłogi przedstawia się następująco:
- cienkie i elastyczne materiały, takie jak mikrocement, żywice, wykładziny PVC i panele PVC montowane na klej (2 – 2,5 mm) prawdopodobnie będą wymagały wygładzenia posadzki poprzez wylanie samopoziomującej wylewki o grubości 3-5 mm. Czy jest taki wymóg warto sprawdzić w dokumentach producenta takich jak: karty techniczne, instrukcje montażu itp.
- grubsze panele winylowe na klik (5 mm) i biopodłogę Purline można układać bezpośrednio na jastrychach, o ile jastrychy są wystarczająco równe. Do tego celu używa się systemowych podkładów o grubości 1,8 – 2 mm.
- płytki ceramiczne z klejem od 1,5 cm do 2cm, podobnie parkiet
Dobre wykonanie podłogi na gruncie w budynkach niepodpiwniczonych wymaga przede wszystkim szczelnej izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. Jest to szczególnie ważne w przypadku wysokiego poziomu wody gruntowej. Bowiem większość materiałów termoizolacyjnych pod wpływem wilgoci traci właściwości termoizolacyjne. Nawet styropian. Różnica jest tylko taka, że nieco dłużej nasiąka wodą. To z kolei skutkuje wysokimi stratami ciepła oraz powoduje degradację biologiczną podłogi. Pewnym wyjątkiem jest wykonanie warstwy izolacji z polistyrenu ekstrudowanego, który jest odporny na wilgoć.
Na szczęście ten pesymistyczny scenariusz zdarza się rzadko. Zdecydowanie częściej czerpiemy korzyści z dobrze dobranych materiałów i dokładnie wykonanej pracy w postaci komfortu cieplnego i oszczędności energii. O korzyściach dowiesz się więcej na naszej stronie: wylewki anhydrytowe i woja.pl.