Efektywność energetyczna

Prawie każdy nabywca sprzętu AGD sprawdza jego klasę energetyczną. Ta informacja pozwala optymalnie zaplanować przyszłe wydatki na energię elektryczną. Zazwyczaj niższa cena zakupu skutkuje później większymi wydatkami na energię i odwrotnie, wyższa cena zakupu, to w przyszłości mniejsze wydatki na energię elektryczną zużytą przez ten sprzęt. Możemy jeszcze dobierać sprzęt wg marki, cech użytkowych, materiału z którego są wykonane itp.
Porównanie zapotrzebowania na energię pierwotną domów jednorodzinnych zawieszonego obecnie programu NFOŚiGW oraz aktualnych norm prawnych – grafika u góry.

Podobnie jest z domami. Jeśli zdecydujemy się wydać więcej na dom efektywny energetycznie – dom pasywny o wartości wskaźnika EP nie większej niż 15 kWh/(m2·rok), to w przyszłości będziemy ponosić mniejsze koszty na ogrzewanie domu, wentylację, przygotowanie ciepłej wody użytkowej wraz z energią pomocniczą. Jeśli pobudujemy dom wg aktualnie obowiązujących przepisów EP ≤ 90 kWh/(m2·rok), to musimy się liczyć z większymi wydatkami na energie pierwotną w trakcie użytkowania.

Porównanie termoizolacyjności przegród domów pasywnych i tradycyjnych wg aktualnych przepisów

  • Dach Maksymalny wpółczynnik przenikania ciepła dachu domu pasywnego (III strefa) wynosi U= 0,10 W/m(m2K, a wg aktualnych przepisów U≤ 0,18 W/m2K. Różnica nie jest duża i bez trudu można podnieść termoizolacyjność dachu nieznacznie zwiększając grubość warstwy termoizolacji. Tylko, że oprócz odpowiedniej warstwy ocieplenia trzeba zadbać o szczelność powietrzną, a z tym jest u nas trochę gorzej. Po pierwsze do wykonania paroizolacji wybieramy materiały, które tej szczelności nie gwarantują. Po drugie brakuje wykonawców, którzy maja doświadczenie w wykonywaniu szczelnej paroizolacji zakończonej testem Blower Door Test.
  • Ściany. Aktualne wymagania przenikalności cieplnej tej przegrody to 0,23 W/m2K, a w domu pasywnym 0,10 W/m2K. Np. ściana jednowarstwowa Ytong Energo+ ma przenikalność 0,17 W/m2K, żeby osiągnąć wymóg domu pasywnego trzeba dołożyć warstwę ocieplenia.
  • Podłoga na gruncie. Aktualne wymagania przenikalności cieplnej podłogi wynoszą maksymalnie 0,30 W/m2K, w domach pasywnych 0,12 W/m2K. Wymagania termoizolacyjności tej przegrody dla domów pasywnych spełnia płyta fundamentowa z odpowiednią grubością warstwy izolacyjnej. Ławy fundamentowe, z powodu braku ciągłości izolacji, nie spełniają tych wymagań.
  • Okna, okna połaciowe, drzwi balkonowe powierzchnie przeźroczyste nieotwierane dla domów pasywnych maksymalnie 0,8 W/m2K. Aktualne przepisy nakładają uzyskanie przenikalności cieplnej nie przekraczającej 1,1 W/m2K dla okien, okien balkonowych i powierzchni przeźroczystych, 1,3 W/m2K dla okien połaciowych.

Najtańsze sposoby podniesienia efektywności energetycznej budynków

Elewację najbardziej przeszkloną należy usytuować od południa. Poprzez okna można uzyskać dużo darmowej energii cieplnej. Od południa warto posadzić drzewa liściaste, które latem dadzą cień, a zimą gdy zrzucą liście nie będą zasłaniać słońca. Na elewacji północnej należy ograniczyć ilość okien, także poprzez zaplanowanie w północnej części budynku pomieszczeń, które takich okien nie potrzebują np. pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia.
Wybrać projekt ze zwartą bryłą budynku i krótką elewacją od strony północnej. Zastanowić się nad koniecznością budowania balkonów. Wprawdzie są to elementy dekoracyjne każdego domu, ale płyta balkonu, tworzy bardzo duży mostek termiczny. Jeśli już koniecznie chcemy mieć balkon, to warto rozważyć jego zewnętrzną konstrukcję, np. taką, jak na zdjęciu trzecim.