• Pn – Sob: 8:00 – 20:00
 • + 665 08 78 78
 • info@woja.pl
 • Równy chudziak

  Zpraktyki wykonawcy wylewki anhydrytowej

  Zgodnie z przepisami wylewka anhydrytowa powinna mieć grubość ≥ 30mm ponad elementem grzewczym ze względu na parametry wytrzymałościowe. W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego optymalna grubość jastrychu anhydrytowego wynosi około 50mm, co odpowiada masie 100kg na 1m². Niestety ze względu na  często spotykane znaczne nierówności chudziaków wynoszące od 3 – 4cm na powierzchni 100m², około 6cm na 160m² musieliśmy wylewać wylewki o grubości 50mm w najwyższym punkcie, ale w najniższym, o grubości niejednokrotnie przekraczającej 100mm. W takich sytuacjach inwestor płacił około 30% wiecej za większe zużycie mieszanki.

  Równy chudziak – chydy beton

  Zapraszamy klientów do skorzystania z naszej usługi wylewania równego chudziaka oraz wbudowania wylewki anhydrytowej. Gwarantujemy, że inwestor nie poniesie dodatkowych kosztów za większe zużycie masy wylewki anhydrytowej niż przewidziane 100kg/1m² w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego.

  Dlaczego chudziak pod jastrych anhydrytowy powinien mieć równą powierzchnię?

  • Równy chudziak umożliwia ułożenie posadzki grzewczej o optymalnej grubości. Inwestor nie przepłaca za większe zużycie mieszanki wynikające z konieczności wyrównania źle położonego chudziaka.
  • Im grubsza posadzka, tym większy jej opór cieplny. Na ten czynnik należy zwrócić uwagę szczególnie w przypadku instalowania automatyki sterującej temperaturą. W takim przypadku posadzka grzewcza powinna być możliwie najcieńsza. Wówczas wydajność sterowania będzie największa, a koszty ogrzewania zoptymalizowane.
  • Nierówny chudy beton jest przyczyną “klawiszowania” płyt styropianu, z którego wykonana jest termoizolacja pod ogrzewanie podłogowe. Termoizolacja traci ciągłość i powstają mostki termiczne. Skutkiem są spore straty energii cieplnej.

  Podkłady betonowe – norma DIN18202

  Stosowana w naszej firmie technologia układania betonu oraz park maszynowy umożliwiają wykonywanie podkładów podłogowych (chudziaków) o równości powierzchniowej lepszej niż norma płaskości DIN 18202 (drugi wiersz poniższej tabelki).

  Element konstrukcji
  Graniczne odchyłki w mm przy rozstawie punktów
  pomiarowych w m
  0,1 m
  1 m
  4 m
  10 m
  15 m
  Warstwy konstrukcji podłóg (powierzchnia konstrukcji stropu, betony podkładowe, warstwy pośrednie konstrukcji podłóg)
  10
  15
  20
  25
  30
  Warstwy konstrukcji podłog o podwyższonych wymaganiach, na których wykonywane są jastrychy pływające, posadzki przemysłowe, wykładziny z płyt i płytek; warstwy użytkowe w drugorzędnych pomieszczeniach, np. w piwnicach
  5
  8
  12
  15
  20
  Warstwy użytkowe z jastrychów, jastrychy przeznaczone do wykonywania wykładzin podłogowych, wykładzin z płytej i płyt
  2
  4
  10
  12
  15
  Jw., jednak przy podwyższonych wymaganiach
  1
  3
  9
  12
  15
  Surowe ściany
  5
  10
  15
  25
  30
  Warstwy wykończeniowe ścian, np. tynki, okładziny
  3
  5
  10
  20
  25
  Jw., jednak przy podwyższonych wymaganiach
  2
  3
  8
  15
  20