Hydraulik na medal

Odwiedziłem Sandomierz – piękne miasto, choć tym razem zabrakło czasu na jego zwiedzanie. Jestem już po pomiarach i po naniesieniu poziomów. Na poczatku wrzesnia wylewamy anhydryt na podłogę grzewczą. Będzie też sterowanie.

Byłem przekonany, że na budowie nic nie może mnie zaskoczyć. Wszyscy bydujemy technologicznie podobnie. Przynajmniej jeśli chodzi o domy jednorodzinne. A jednak. Po raz pierwszy w Polsce, w budowanym domu jednorodzinnym, zobaczyłem zainstalowany stały obieg ciepłej wody. Pan Wojtek – hydraulik – doskonale wiedział co robi i dlaczego to robi. O stałym obiegu ciepłej i zimnej wody pisałem ponad rok temu na blogu. A oto mój wpis z 19.06.2016 r przeniesiony z bloga andrzej1.mojabudowa.pl. Dodam tylko, że obecnie w DE odpowiednik naszego sanepidu, co roku z każdego domu/mieszkania pobiera próbki wody do badania.

Legionella

Każdy, kto buduje swój wymarzony dom, chce to zrobić poprawnie pod względem technologicznym, dlatego chcę napisać o stałym obiegu ciepłej i zimnej wody. Z pozoru wydawać się może, że to nic ważnego. Do tej pory robiło się instalacje ciepłej i zimnej wody bez stałego obiegu i było dobrze, to po co teraz wydawać dodatkową kasę?

Otóż świat nie stoi w miejscu, życie biologiczne też, a organizmy przystosowują się do nowych warunków. Klimatyzacja, instalacje wodociągowe, szczególnie ciepłej wody o temp. ok. 40°C, ślepe odcinki instalacji, zbiorniki z osadem kotłowym, elementy instalacji z osadem kotłowym: wylewki baterii, perlatory, itd. są doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii legionella. Bakterie te wywołują zapalenie płuc, gorączkę pontiac itp. Sprawa jest dość świeża. Bakterie wykryto w 1976r. w USA, podczas leczenia większej grupy osób, przebywających w jednym hotelu. Polska służba zdrowia również najczęściej wychwytuje zachorowania zbiorowe, np. w 2008 w szczecińskim szpitalu, a w 2009 w akademikach SGH.

Indywidualnie, to my sami odpowiadamy za swoje bezpieczeństwo i zdrowie.

Jak jest w Niemczech

Poruszam ten temat, bo interesujące jest porównanie standardów w budownictwie polskim i niemieckim. W DE stały obieg ciepłej i zimnej wody od kilku lat jest standardem zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i w budynkach wielorodzinnych, ponieważ bakterie nie rozwijają się w płynącej wodzie. Wrzucam kilka zdjęć instalacji ze stałym obiegiem z budowy w DE i z góry przepraszam za ich jakość. Zdjęcia pochodzą z budowy budynku wielorodzinnego wznoszonego w południowo zachodniej części Niemiec. W tej instalacji pompa wymuszająca obieg wody była w zestawie z bojlerem elektrycznym. Jako ciekawostkę dodam, że miesięczny koszt ogrzania wody dla 3 osobowej rodziny wynosi 34€. Ogrzewanie mieszkania powietrzną pompą ciepła – łagodniejszy klimat.

Zdj. 1 Doprowadzenie ciepłej i zimnej wody do umywalki.

Zdj. 2 Podłączenie spłuczki do obiegu zimnej wody za pomocą trójnika. 

Zdj. 3 Doprowadzenie ciepłej i zimnej wody do prysznica

Proszę zwrócić uwagę na izolację  – to również jest element zabezpieczenia wody przed rozwojem bakterii.

Jak jest u nas

U nas, moi znajomi, którzy budują, bądź niedawno pobudowali domy niewiele wiedzą o problemie. Prawo nie nakłada na budujących domy jednorodzinne lub rekreacyjne wykonywania instalacji ciepłej i zimnej wody ze stałym obiegiem. Natomiast instalacja ciepłej wody powinna umożliwić ciągłą lub okresową dezynfekcję chemiczną lub termiczną – wodą podgrzaną do temperatury, 70°C- 80°C (§120 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Może i dobre rozwiązanie. Bakterie giną w takiej temperaturze – tylko kto systematycznie będzie odkręcał wszystkie krany, prysznice, żeby je zdezynfekować, no i czy baterie wykonane z elementów plastikowych długo to wytrzymają? Baterie przystosowane do dezynfekcji termicznej nie są tanie.

Kilka linków

Są jeszcze kolejne pytania. Jak dezynfekowana jest woda w instalacjach niskotemperaturowych? I czy nie byłoby lepiej, gdyby bakterie w ogóle w instalacji się nie rozwinęły?

Zostawiam Szanownych Budujących swoje wymarzone domy z tymi pytaniami. Warto zadawać je hydraulikom. Zachęcam także do pogłębiania wiedzy i wybrania rozwiązania najlepszego dla siebie i swojej rodziny. Sporo ciekawych informacji jest na wikipedii. Wystarczy wpisać hasło legionella. Jeszcze więcej na stronie leginella.pl. Informacje o instalacji cyrkulacji ciepłej i zimnej wody.