Anhydryt posadzka najlepsza na ogrzewanie podłogowe wodne

Wylewki anhydrytowe powstały z myślą o ogrzewaniu podłogowym. Producenci starali się wyeliminować mankamenty stosowanych wcześniej wylewek betonowych. W rezultacie podjętych działań otrzymali materiał o bardzo korzystnych własnościach, takich jak: płynna konsystencja zapewniająca dobre przyleganie do rurek, samopoziomowanie, bardzo niski skurcz podczas wiązania, brak porowatej struktury, wytrzymałość.

Dzięki temu gotowe posadzki anhydrytowe są cieńsze niż cementowe i betonowe. Duże powierzchnie posadzki nie wymagają dylatacji podziałowych i co najważniejsze, posadzka anhydrytowa najlepiej spośród wszystkich posadzek przewodzi i oddaje ciepło.

W zależności od grubości rozgrzewa się 3-4 razy szybciej niż tradycyjne posadzki i stanowią podstawę efektywnego ogrzewania podłogowego. Więcej….

Anhydrytowa wylewka Wolplan Geneo® – posadzka z naturalnego anhydrytu

Anhydryt to minerał lub skała osadowa, z którego na początku wytwarzano wylewki anhydrytowe. Dlatego nazwa wylewki wywodzi się właśnie od tego minerału.

W Polsce są niewielkie złoża anhydrytu, ale za to mamy, w dużych ilościach, odwodniony gips poreakcyjny z instalacji odsiarczania spalin elektrowni i ciepłowni węglowych. To właśnie z odwodnionego gipsu, w zdecydowanej większości, są wytwarzane wylewki anhydrytowe.

Wylewki anhydrytowe Wolplan Geneo® i Wolplan CA, różnią się tym od powyżej opisanych, że nie zawierają takiego odwodnionego gipsu. Nie zawierają popiołów lotnych, a także nie zawierają rozpuszczalników. Posadzki anhydrytowe Wolplan spełniają surowe normy Instytutu GEV Emicode w zakresie emisji lotnych związków. Posiadają certyfikat GEV Emicode EC1 PLUS.

Wylewki anhydrytowe, wsparcie powykonawcze

Wylewamy posadzki anhydrytowe Wolplan® we Wschodniej Polsce – Lubelskie, Świętokrzyskie, Podkarpacie oraz południowe Mazowsze.

Nasz kontakt z klientami nie kończy się wraz z wylaniem posadzki. Wylewka anhydrytowa jest stosunkowo nowym materiałem. Wymaga nieco odmiennego przygotowania podłoża, a po wylaniu odpowiedniego wygrzewania oraz stosowania odpowiednich gruntów i klejów. Dlatego przed wylaniem posadzki, jak i po, jesteśmy do dyspozycji naszych klientów .

Istotnym czynnikiem w wyborze rodzaju posadzki jest cena wylewki anhdydrytowej. Wpływ na cenę wylewki anhydrytowej ma grubość posadzki. Warto wylać posadzkę jak najcieńszą, ale zgodną z normami, aby nie podbijać większym zużyciem materiału ceny wbudowanej posadzki anhydrytowej.

WYLEWKI ANHYDRYTOWE – REFERENCJE, OPINIE O WYKONANYCH USŁUGACH

WOJA Budownictwo Ekologiczne Andrzej Wojcieszuk
Lublin, Puławy, Chełm, Lubartów, Łęczna, Zamość, Włodawa, Łuków, Hrubieszów, Biłgoraj, Żyrzyn, Świdnik, Hańsk, Kock, Niemce, Wierzbica, Międzyrzec Podlaski, Radzyń
Kielce, Sandomierz, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Bilcza, Stalowa Wola
Rzeszów, Kolbuszowa, Dębica, Stalowa Wola,
Tarnów, Wieliczka, Kraków, Skała
Radom, Zwoleń, Lipsko

Wylewki anhydrytowe - Usługa od A do Z

Efektywne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe i wylewka anhydrytowa to zgrany i wydajny duet. Dlatego na wykończenie podłogi warto wybrać, te okładziny, których słupki na wykresie po prawej są najniższe . Wprawdzie prezentowane wielkości oporu cieplnego nie obejmują kleju, ale jeśli posadzka jest równa, to cienka warstwa kleju nie zwiększa znacząco oporu wykończeniowej warstwy podłogi.

Panele a ogrzewanie podłogowe

Na wykresie nie zamieściliśmy najbardziej popularnych paneli podłogowych. Pomimo tego, że producenci chętnie chwalą się dość niskim oporem cieplnym. Najczęściej rzędu 0,06-0,07m²K/W. Wysokość słupka na wykresie odpowiadająca tej wielkości mieściłaby się gdzieś w pośrodku, pomiędzy płytkami, a deskami warstwowymi. Jednak prezentowanie oporu samych paneli w przypadku podłogi pływającej nie byłoby rzetelną informacją, o przewodzeniu i oddawaniu ciepła przez panele podłogowe. O czym będziemy pisać wkrótce.

Maksymalny opór cieplny

Z punktu widzenia efektywności ogrzewania podłogowego najważniejszy jest jak najmniejszy opór cieplny warstwy wykończeniowej. Wg norm opór cieplny wierzchnich warstw podłogi (np. klej + okładzina) nie może przekroczyć 0,15 m²K/W, niemniej już przy oporze 0,10 m²K/W straty ciepła wynoszą w granicach 8-10°C. Co więcej, im większy opór cieplny wierzchniej warstwy podłogi, tym większy strumień ciepła kieruje się ku dołowi. Jeśli taka sytuacja jest na stropie, to może być problem np. z zimnym poddaszem, bo poprzez strop będzie dogrzewany parter. Jeśli na parterze, to zwiększony strumień ciepła skierowany do dołu przynosi niezbyt wysoką, ale permanentną stratę dla mieszkańców oraz jest nieuzasadnionym obciążeniem dla środowiska z powodu marnowanej energii.

Opór cieplny wybranych okładzin podłogowych bez warstwy kleju [m² K/W]

Ogrzewanie podłogowe a zdrowy dom

Badania naukowe wykazały, że ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się dobrymi właściwościami higienicznymi. Wywołuje w mniejszym stopniu podrażnienia oczu, choroby gardła i błony śluzowej, niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Jest przyjazne dla alergików. Ogrzewanie niskotemperaturowe nie wymusza cyrkulacji powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu. Dzięki temu w pomieszczeniach jest mniejsza ilość cząstek pyłów zawieszonych i roztoczy.

Z drugiej strony ogrzewanie podłogowe, to zwiększona temperatura warstw podłogi, od posadzki po warstwę wykończeniową. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że przy wyższej temperaturze niektóre materiały emitują więcej szkodliwych substancji, w tym lotnych związków organicznych, w skrócie LZO lub z angielskiego VOC. Jednak wobec ogromnej podaży różnorodnych materiałów na podłogi trudno wybrać te najlepsze.

Materiały budowlane do zdrowego domu

Zdrowe i bezpieczne domy, to nasza sfera zainteresowań, pasja i praca jednocześnie. Pracujemy na materiałach dobrej jakości oraz o najwyższych standardach w zakresie bezpieczeństwa higienicznego, takich jak naturalna wylewka anhydrytowa Wolplan Geneo, panele Wineo Purline, grunty i kleje firm Mapei, Kerakoll rekomendowanych także do zielonych domów.