Układanie styropianu pod wylewkę, papy, powłoki lub folii pod styropian

Staranne wykonawstwo z pozoru mało znaczących dla wznoszonego budynku prac może ustrzec inwestora przed wieloma przykrymi konsekwencjami. Dlatego opisujemy krok po kroku układanie styropianu pod wylewkę, błędy które są najczęściej popełniane, układanie papy, powłoki, folii pod styropian, a także odpowiedzi na kilka, ważnych naszym zdaniem pytań. 

układanie styropianu pod wylewkę

Układanie folii i styropianu pod wylewki cena po wybraniu materiałów

Usługi wykonujemy z materiałem. Pracujemy głównie na styropianie z TermoOrganiki, papie krajowych producentów i wytrzymałej powłoce do hydroizolacji renomowanego producenta specjalizującego się w technice basenowej. Papę lub powłokę kładziemy przed wejściem instalatorów na budowę. Informacji dotyczących zapytań: układanie styropianu pod wylewkę cena 2024 udzielamy indywidualnie w odpowiedzi na kontakt telefoniczny lub mailowy:

Układanie styropianu pod wylewki krok po kroku

1

Przygotowanie chudziaka pod styropian

Jeżeli tynkarze pozostawili po sobie bałagan, to przygotowanie chudziaka pod styropian rozpoczynamy od usunięcia zaschniętych plam tynku i innych nierówności. Następnie podłoże starannie zamiatamy bądź odkurzamy. Ewentualne ubytki szpachlujemy. Dzięki temu płyty styropianu będą miały podparcie na całej powierzchni i między styropianem a podłożem nie będzie pustki. Jeśli na chudziaku ma być położona papa to podłoże trzeba zagruntować specjalnym gruntem pod papy. Z kolei powłoka wymaga jedynie nawilżenia czystego chudziaka.

układanie folii i styropianu pod wylewki, układanie folii pod styropian

2

Folia na chudziaka pod styropian

Jeśli układamy styropian na podłodze na gruncie i hydroizolacja nie została wykonana przed wejściem instalatorów i tynkarzy, to jest to ostatni moment na układanie folii pod styropian. Przed instalacjami mogliśmy wykonać hydroizolację z wygrzanej papy lub specjalnej powłoki do hydroizolacji. Wymienione grubsze hydroizolacje z papy lub powłoki są wykonywane w sytuacji, gdy budowany dom jest zagrożony wysokim poziomem wód gruntowych. Natomiast jeśli hydroizolacja podłogi na gruncie jest wykonywana po instalacjach, to pozostaje folia budowlana PE o grubości od 0,2 do 0,5 mm, składająca się z dwóch, bądź jednej grubszej warstwy. Folię wywijamy na ściany i sklejamy z hydroizolacją ściany fundamentowej.

układanie styropianu pod wylewkę cena

3

Układanie styropianu na podłodze na gruncie

Układanie styropianu na nierównym chudziaku wymaga sklejania warstw, po to aby płyty styropianu przylegały do podłoża. Układamy dwie warstwy styropianu na mijankę. Ewentualne szczeliny wypełniamy pianką. Tak położony styropian stanowi zwarte podłoże bez mostków termicznych. Dodatkowo hydraulicy będą mogli dobrze przymocować rurki grzewcze, a te nie będą unosiły się do góry. Dzięki tak wykonanym pracom podłoga będzie skutecznie przewodziła ciepło i będzie lepiej reagować na ustawienia termostatów.

układanie styropianu pod wylewkę na stropie

4

Układanie styropianu pod wylewkę na nierównym stropie

Na stropie wystarczy położyć jedną warstwę styropianu. Przykleić ją do podłoża, jeśli strop jest nierówny. Czasem musimy użyć dodatkowych obciążeń, żeby płyty styropianu dobrze się skleiły z podłożem. Przestrzenie wokół rur wypełniamy styrobetonem. Jeśli zakupiliśmy taśmę dylatacyjną, która ma kołnierz foliowy w 1/3 wysokości, to równocześnie z układaniem styropianu montujemy taśmę dylatacyjną przyciskając ją płytami styropianu do ściany. Tak jak na zdjęciu. W naszej ocenie taśma z kołnierzem foliowym w 1/3 wysokości jest najwygodniejsza w montażu.

5

Folia aluminiowa pod ogrzewanie podłogowe - na styropian

Na podłodze na gruncie stosujemy folię na styropian i pod styropian. Tę na styropianie starannie sklejamy, aby tworzyła szczelną „wannę” na płynną wylewkę. Z kolei na stropie wystarczy folia na styropianie.

montaż taśmy dylatacyjnej

6

Dylatacja posadzki ogrzewanie podłogowe

Jeśli taśma dylatacyjna przyścienna nie została jeszcze zamontowała, to trzeba zrobić to teraz. Na koniec kołnierz foliowy taśmy dylatacyjnej sklejamy z folią metalizowaną. Grubość dylatacji w przypadku ogrzewania podłogowego nie powinna być mniejsza niż 8mm. W przypadku większych powierzchni grubość taśmy wyliczamy na podstawie wzoru podanego sekcji pytań i odpowiedzi dylatacja obwodowa – jaka grubość

Układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe. Różnice w układaniu pod wylewkę anhydrytową i cementową

Układanie styropianu pod wylewkę anhydrytową wymaga nieco innego podejścia w porównaniu do sytuacji, gdy kładziemy styropian pod wylewkę tradycyjną, cementową, półsypką. Po pierwsze, wylewka anhydrytowa jest płynna i z łatwością może wpłynąć pomiędzy nieszczelności w folii. Dlatego folia na styropianie powinna być szczelnie sklejona i wraz z taśmą brzegową tworzyć szczelne zagłębienie. Po drugie wykonawcy tradycyjnej wylewki cementowej, zwanej także maszynową argumentują, że grubsza wylewka lepiej dociska styropian, dlatego nie trzeba go sklejać. W tym miejscu przyznajemy im racje. Jednak co ważniejsze pomijają fakt, że im grubsza wylewka, tym droższe ogrzewanie. Gruba płyta grzewcza dłużej się nagrzewa i więcej energii zużywa na podtrzymanie temperatury. Ponadto ma większą bezwładność, co uniemożliwia jakiekolwiek sterowanie temperaturą. Stąd układanie styropianu pod wylewkę anhydrytową wymaga większego nakładu pracy, ale inwestor może mieć pewność, ze mostków termicznych w podłodze na gruncie nie będzie i mniej będzie wydawał na ogrzewanie.

Układanie styropianu pod wylewkę. Błędy w przygotowaniu podłoża

Podłoga na gruncie składa się z kilku warstw wykonywanych przez różnych wykonawców. Zdarza się, że problemy i błędy, które nawarstwiają się podczas ich prac generują dodatkowe koszty dla inwestora, a czasem uniemożliwiają prawidłowe wykonanie warstwy kolejnej: 

1. Nierówny chudziak

Wymusza na kolejnych wykonawcach wyrównanie podłogi. Jeśli podłoga nie zostanie wyrównana na etapie termoizolacji, to niestety wyrównujemy podłogę wylewką. Np., gdy jest 2 cm różnicy w poziomie, to w jednym końcu wylewka będzie miała 5 cm a w drugim 7 cm grubości. Na powierzchni około 100 m2 generuje to od 1000 do 3000 zł dodatkowego kosztu za materiał. Dalej grubsza wylewka wymaga dłuższego wygrzewania. To też kosztuje. Wreszcie grubsza wylewka potrzebuje więcej czasu na rozgrzanie i słabiej reaguje na sterowanie temperaturą i to także generuje wyższe koszty.

2. Bałagan w poprowadzeniu instalacji elektrycznych, hydraulicznych, rekuperacji, odkurzaczy centralnych itp.

Nowoczesny dom wymaga wielu instalacji, ale jeśli mają być prowadzone po podłodze, to musi to być w sposób uporządkowany. Nie do zaakceptowania są „skrzyżowania” i „wiadukty” takie jak na zdjęciach. Podłoga na gruncie wymaga minimum 11 cm grafitowego styropianu o lambdzie 0,031 [W/mK] i w warstwie o tej grubości żadnych rur i przewodów być nie powinno. Oczywiście jeśli warstwa termoizolacji jest grubsza, to można instalacje w niej schować. Jeśli nie, to instalatorom pozostaje kucie albo prowadzenie instalacji po ścianach i suficie.

3. Zanieczyszczona tynkami hydroizolacja ściany fundamentowej

Gdy dom jest budowany na działce z wysokim poziomem wód gruntowych trzeba wykonać solidniejszą hydroizolację podłogi na gruncie. Najczęściej wykonuje się ją z papy lub specjalnych mas i szlamów hydroizolacyjnych. Papę zgrzewa się z chudziakiem oraz z wystająca hydroizolacją ściany fundamentowej. W ten sposób odcina się budynek od wilgotnego podłoża. Dlatego przed tynkowaniem tę wystającą ze ściany papę trzeba zabezpieczyć przed zabrudzeniem, aby umożliwić ekipie wykonującej hydroizolację prawidłowe jej zgrzanie.

4. Nieuprzątnięte zaschnięte "strupy" tynku na chudziaku.

To z pozoru niewielkie zaniechanie ekipy tynkującej może przysporzyć dużo problemów. Po pierwsze niemożliwe staje się wykonanie szczelnej hydroizolacji. Folia przeciera się na kostropatym podłożu i nie stanowi zabezpieczenia w przypadku podniesienia poziomu wód i podciągającej wilgoci. Po drugie płyty styropianu opierają się na nierównościach i często klawiszują. W konsekwencji nieuprzątnięty związany z chudziakiem tynk może prowadzić nawet do pękania jastrychu. Dlatego panowie tynkarze sprzątajcie po sobie. Jeśli wy tego nie zrobicie, to i tak ktoś musi po was posprzątać. W przeciwnym razie błąd może tworzyć problemy dla kolejnych ekip, a także dla mieszkańców.

5. Niesklejone płyty styropianu przesuwające pod stopami robotników

Wymagany współczynnik przenikania ciepła podłogi na gruncie wynosi obecnie 0,3 [W/(m²·K)], co spełnia 11 cm styropianu o współczynniku lambda 0,031[W/m·K] położonego w dwóch warstwach na mijankę, bez szczelin. Niesklejony styropian przesuwa się i powstają spore szczeliny, a to sprawia, że izolacja nie spełnia swej roli pomimo poniesionego kosztu na zakup materiału.

6. Zbyt cienka taśma dylatacyjna brzegowa

Powinna mieć minimum 8 mm grubości. Szczegóły w zakładce „Taśma dylatacyjna. Jaka grubość?”

7. Brak szczelnej "wanny" na płynną wylewkę

To najczęściej popełniany błąd przy układaniu styropianu. Skutkiem tego błędu może być nawet podpłynięcie wylewki pod styropian. Przy mniejszych nieszczelnościach są przyczyną powstawania nierówności wylewki i mostków termicznych.

8. Unoszenie się rurek instalacji grzewczej do góry

Ekipa od wylewki wyznacza grubość wylewki ponad najwyżej położonym elementem grzewczym. W związku z tym konsekwencją unoszenia się rurek jest grubsza wylewka, większe koszty. Oczywiście jeśli błąd nie zostanie naprawiony.

9. Niestarannie wyprofilowana w narożnikach taśma brzegowa

Niewypełniająca dokładnie narożnika taśma brzegowa sprawia, że w narożniku po prostu brakuje jastrychu. Co stanowi problem dla ekip układających ostatnią warstwę podłogi.

Układanie styropianu pod wylewki - najczęściej zadawane pytania

W przypadku wyboru styropianu na podłogę, najważniejszy parametr to: wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu. My najczęściej wybieramy styropian CS(10)100 kPa, czyli wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu 100kPa. Niektórzy stosują na podłogę CS(10)80 kPa. I tu proszę nie mylić z wytrzymałością na zginanie. Ostrzegam, bo mieliśmy kilka sytuacji, gdy proponowano nam 100kPA, ale wartość dotyczyła wytrzymałości na zginanie, co absolutnie nie jest właściwe.
Do tego na stronie www.gunb.gov.pl/probki/ warto sprawdzić, czy wybrany EPS spełnia deklarowaną wytrzymałość, bo w przypadku niektórych styropianów, to co na papierze nie odzwierciedla rzyczywistości.

Jeśli nie ma ogrzewania podłogowego, to pod wylewkę wystarczy folia czarna, budowlana lub żółta. Oczywiście szczelnie posklejana i wywinięta na ściany. Pod ogrzewanie podłogowe stosujemy folię metalizowaną, grubą. Unikamy cieniutkich malowanych, z uwagi na to, że folia ma jednocześnie zapewnić wodoszczelną izolację pod wylewki. Razem z dylatacją brzegową szczelnie sklejona folia ma tworzyć rodzaj wanny, z której nie może wypływać wylewka anhydrytowa.

Dylatację wylewki wykonuje się ze specjalnej pianki z kołnierzem foliowym. Można stosować taśmę dylatacyjną bez kołnierza, ale wówczas folię należy wywinąć na taśmę dylatacyjną i utworzyć szczelne zagłębienie na wylewkę.

Bez ogrzewania podłogowego wystarczy taśma dylatacyjna o grubości 8 mm.  Natomiast w pomieszczeniach z instalacją ogrzewania podłogowego grubość taśmy należy każdorazowo wyliczyć ze wzoru, przy czym należy przyjąć, że 8 mm to minimum (nawet jeśli z wyliczeń wyjdzie mniej).

Jak obliczyć grubość taśmy dylatacyjnej?

D = ΔT × α × L ÷ P
gdzie:
D – grubość taśmy dylatacyjnej w milimetrach,
ΔT – przewidywana maksymalna różnica temperatur przy włączonym ogrzewaniu. np. 45°C i przy wyłączonym ogrzewaniu, np. 14°C, czyli 45 – 14 = 31; ponieważ różnica 1°C = 1°K, to 31°C w przeliczeniu na skalę Kelwina wyniesie 31°K,
α – współczynnik rozszerzalności termicznej jastrychu anhydrytowego; znajdziesz go w karcie technicznej lub w deklaracji właściwości użytkowych; dla wylewek anhydrytowych wynosi przeważnie 0,012 mm / m K,
L – długość boku , dla którego wyliczamy grubość taśmy, np. 18 metrów,
P – przyjęta ściśliwość dylatacyjnej taśmy brzegowej 70%,

Po podstawieniu do wzoru otrzymujemy:
D = 31 × 0,012 × 18 ÷ 0,70 = 9,57
Czyli dla naszego przykładu powinna być użyta taśma o grubości 10 mm.