podloga na gruncie z ogrzewaniem podłogowym, podłoga na gruncie współczynnik u

Układ warstw podłogi na gruncie z ogrzewaniem podłogowym

W tym artykule znajdziesz praktyczne informacje na temat warstw podłogi na gruncie z ogrzewaniem podłogowym i wylewką Wolplan. Omawiamy także materiały podłogowe efektywnie przewodzące ciepło oraz wymiary warstw. Pokazujemy krok po kroku, jak wykonać izolację termiczną i hydroizolację. Nie zapominamy także o izolacji obwodowej podłogi na gruncie oraz warstwach, które zapewniają ochronę przed wilgocią, zimnem i utratą energii.

Podłoga na gruncie warstwy z ogrzewaniem podłogowym – wymiary

warstwy podłogi na gruncie, podłoga na gruncie przekrój, podłoga na gruncie detal
Układ warstw podłogi na gruncie z folią pod chudziakiem
    • cienkie i elastyczne materiały, takie jak mikrocement, żywice, wykładziny PVC i panele PVC montowane na klej (2 – 2,5 mm) prawdopodobnie będą wymagały wygładzenia posadzki poprzez wylanie samopoziomującej wylewki o grubości 3-5 mm. Czy jest taki wymóg warto sprawdzić w dokumentach producenta takich jak: karty techniczne, instrukcje montażu itp.
    • grubsze panele winylowe na klik (5 mm) i biopodłogę Purline można układać bezpośrednio na jastrychach, o ile jastrychy są wystarczająco równe. Do tego celu używa się systemowych podkładów o grubości 1,8 – 2 mm.
    • płytki ceramiczne z klejem od 1,5 cm do 2cm, podobnie parkiet

Dobre wykonanie podłogi na gruncie w budynkach niepodpiwniczonych wymaga przede wszystkim szczelnej izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. Jest to szczególnie ważne w przypadku wysokiego poziomu wody gruntowej. Bowiem większość materiałów termoizolacyjnych pod wpływem wilgoci traci właściwości termoizolacyjne. Nawet styropian. Różnica jest tylko taka, że nieco dłużej nasiąka wodą. To z kolei skutkuje wysokimi stratami ciepła oraz powoduje degradację biologiczną podłogi. Pewnym wyjątkiem jest wykonanie warstwy izolacji z polistyrenu ekstrudowanego, który jest odporny na wilgoć. 

Na szczęście ten pesymistyczny scenariusz zdarza się rzadko. Zdecydowanie częściej czerpiemy korzyści z dobrze dobranych materiałów i dokładnie wykonanej pracy w postaci komfortu cieplnego i oszczędności energii. O korzyściach dowiesz się więcej na naszej stronie: wylewki anhydrytowe i woja.pl.