Tynki wewnętrzne. Postaw na zdrowie

Tynki wewnętrzne w domach nie tylko izolują i skrywają instalacje, ale mogą spełniać bardzo ważne funkcje.

Tynk na ścianę wewnętrzną do zdrowego, ekologicznego domu domu

Tynki wewnętrzne, to istotny czynnik przy budowie zdrowego domu. Wśród szerokiej oferty warto zwrócic uwagę na tynki gliniane i tynki wapienne.

Tynki gliniane

Tynki gliniane, to materiał, który idealnie wpisuje się w zasady budownictwa zrównoważonego, szczególnie w przypadku, gdy wykonamy go samodzielnie, z gliny wykopanej na swojej działce.

Atuty tynku glinianego

  • jeśli wytworzymy go samodzielnie, to eliminujemy uciążliwy dla środowiska transport,
  • do jego wytworzenia możemy użyć tylko naturalnych dodatków, znanych i stosowanych od stuleci,
  • tynk gliniany, to doskonały regulator wilgotności w pomieszczeniach; warstwa tynku o grubości 1,5 cm, na powierzchni 1m2, przy gwałtownym wzroście wilgotności z 50% do 80% i w ciągu 48 godzin wchłania 300 g wody.
  • magazynuje ciepło, nadaje się na ściany z ogrzewaniem płaszczyznowym,
  • zatrzymuje promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące od telefonii komórkowej , wifi,
  • konserwuje drewno,
  • prosty recykling, glinę można ponownie użyć.

Wady

  • nie każdy rodzaj gliny nadaje się do użycia jako materiał budowlany,
  • do wytworzenia tynku potrzebna jest umiejętność wyboru gliny odpowiedniej jakości oraz wykonania mieszanki w odpowiedniej proporcji (glina, piasek gruboziarnisty, sieczka lub włókno kokosowe, plewy, wióry lub trociny, woda),
  • glina kurczy się podczas schnięcia.

Tynki wapienne

Wapno sprawia, że tynki wapienne są elastyczne. Nie kruszeją tak jak tynki z wysoką zawartością cementu. Dlatego tak chętnie są stosowane podczas remontów. Wapno to doskonały naturalny surowiec do wytwarzania tynku. Jednak tynki wapienne mają jeszcze lepsze właściwości użytkowe, jeśli są wytwarzane z niewielką domieszką cementu. Wówczas zdecydowanie łatwiej się je nakłada, a co istotniejsze takie tynki są zdecydowanie twardsze. Takim tynkiem jest tynk wapienny Baumit KlimaWhite.

Zalety

Dom z ścianami wykończonymi tynkiem wapiennym KlimaWhite docenią alergicy. Wapno sprawia, że ściany nie ładują się elektrostatycznie i nie przyciągają kurzu. Ponadto KlimaWhite również reguluje wilgotność absorbując wilgoć, gdy jest jej za dużo i oddając, gdy wilgotność powietrza wewnetrznego spada. Tym samym tynk wapienny utrzymuje w pomieszczeniach komfortowy i zdrowy mikroklimat. Na wykończenie ścian warto zastosować systemowe mineralne i wysokoparoprzepuszczalne farby, dzięki temu cenne właściwości tynku wapiennego nie zostaną ograniczone. Kolejny argument, to znane od lat dezynfekujące własności wapna. Co prawda nieco maleją po wyschnięciu tynku, ale i tak ściany będą zabezpieczone przed grzybem i pleśnią, ponieważ wapno tworzy niesprzyjające warunki do ich rozwoju.

Na koniec jeszcze jeden atut. Więcej naturalnych minerałów, to jednocześnie mniej chemii, także dlatego, że systemowe rozwiązania nie wymagają stosowania gruntów przed nałożeniem systemowej gładzi, szpachli wapiennej lub farby krzemianowej.

Wady

Wadą tynków wapiennych, o której powie większość wykonawców, gdy zaproponujemy mu wykonanie tynku wapiennego jest to, że tynki wapienne są miękkie i z reguły powinno się je nakładać w dwóch warstwach. Producent tynku KlimaWhite, zadbał o to, żeby wyeliminować wymienione minusy tynków wapiennych. Właśnie z tego względu tynk Baumit KlimaWhite posiada niewielką domieszkę białego cementu.

Tynki wewnętrzne ręczne i maszynowe

Tynk wapienny Baumit KlimaWhite można nakładać ręcznie i maszynowo. Mozna go stosować w całym domu, od piwnicy aż po dach.

Dodaj komentarz

Ekologiczny Dom