Prawda o styrobetonach jest taka, że pod potoczną nazwą styrobetony mieszczą się 2 różne materiały: wylewki styropianowe i tradycyjne styrobetony. Są wytwarzane z granulatu styropianowego cementu oraz wody. Różnią się tylko tym, że styrobeton zawiera piach, którego nie ma wylewka styropianowa, a wylewki styropianowe dodatek spieniający, którego nie ma styrobeton. Do tego dochodzi jeszcze pianobeton, który na pierwszy rzut oka niewiele się różni od opisywanych powyżej, ale jest wytwarzany z cementu, drobnego kruszywa z UPS wody i dodatku spieniającego, pod którego wpływem powstają charakterystyczne pęcherze, zamieniające się po związaniu w pory.

Problemy dla potencjalnych klientów pojawią się wówczas, gdy nie wnikając w parametry techniczne, dokonają wyboru materiału na podstawie kryterium ceny.

Styrobeton lambda. Pianobeton, czy styrobeton

Lektura kilku kart technicznych i oficjalnych informacji na stronach producentów styrobetonów, pianobetonów i wylewek styropianowych wskazuje gigantyczną rozpiętość parametru lambda tej grupy materiałów od 0,046, aż do 0,94 [W/(m·K)]. W tym wylewki styropianowe mają najniższy współczynnik lambda od 0,0462, aż do 0,09 [W/(m·K)], pianobetony od 0,09 do 0,20[W/(m·K)], a styrobetony z piachem od 0,28 do 0,94 [W/(m·K). Do tego są jeszcze styrobetony wytwarzane w betoniarkach, czy miksokretach, które nie posiadają żadnego dokumentu, a których termoizolacyjność i wytrzymałość reguluje się poprzez dorzucenie lub nie, kilku szufel piachu i cementu. Przytaczane wyżej różnice współczynników lambda są wadą, jeśli nie rozróżniamy tych materiałów i traktujemy jako jedną grupę, szczególnie wtedy gdy założymy, że …

Każdy z tych materiałów izoluje

Takie założenie jest błędne, bo na tej samej zasadzie można powiedzieć, że każdy polski piłkarz gra w piłkę. W znaczeniu Robert Lewandowski gra w piłkę i dowolny zawodnik pierwszej, drugiej, czy trzeciej ligi, też gra w piłkę.
Dlatego sprawdźmy, czysto hipotetycznie, konsekwencje wyboru pomiędzy wylewką styropianową na podłogę na gruncie z lambdą 0,0504 [W/(m·K)] (tu wybieramy wylewkę z wytrzymałością 150 kPa, dlatego jest nieco wyższe lambda), a styrobetonem znanej firmy z lambdą 0,28 [W/(m·K)]. Już pobieżne zestawienie tych dwóch wielkości wskazuje, że żeby osiągnąć zbliżoną wartość przenikania ciepła warstwy styrobetonu o lambdzie 0,0504[W/(m·K)] i 0,28 [W/(m·K)] ta druga powinna być co najmniej 5,5 razy grubsza. Czyli jeśli Wolplan ST 10 cm, to tego drugiego styrobetonu 55 cm, 15 cm pierwszego, to drugiego 82,5 cm itd.
Z tą jednak uwagą, że przedstawiciele poważnej firmy nie będą forsować zastosowania styrobetonu jako jedynej warstwy termoizolacyjnej podłogi na gruncie.

Styrobeton. Wady kryterium wyboru w oparciu o cenę

Jednak co będzie, jeśli dobrą cenę da nam wytwórca styrobetonu, który tak naprawdę sam nie wie, jakie jest lambda jego styrobetonu. Bo tego nigdy nie przebadał. Będzie twierdził, że jego styrobeton lepiej ociepla, bo np. dodaje więcej granulatu. Nie zwróci uwagi, że jednocześnie dodaje piach, który tak naprawdę przewodzi ciepło, a nie izoluje. My wybierzemy ofertę i wylejemy na chudziaku te 15 cm styrobetonu z piachem jako jedyną warstwę ocieplającą. Na etapie budowy zaoszczędzimy, ale stworzymy sobie problemy na lata. Ciepło będzie uciekało do gruntu, a my będziemy ponosić podwyższone koszty z tytułu większego zużycia energii każdego roku. Do tego bardzo prawdopodobny grzyb w budynku.

Dokumentacja techniczna styrobetonów

Dlatego każdorazowo prośmy o karty techniczne lub deklaracje właściwości użytkowych styrobetonów i sprawdzajmy lambdę oraz inne parametry takie jak wytrzymałość, gęstość itp. Korzystajmy z obiektywnego kalkulatora zamieszczonego na stronach rządowych do obliczania Współczynnika Przenikania Ciepła przegród (link poniżej). Sprawdzajmy, jakie ocieplenie daje konkretny materiał i za co płacimy. Żeby ten tańszy teraz, nie okazał się najdroższy.

Wariant I obliczeń współczynnika przenikania ciepła dla podłogi na gruncie

Obliczmy w kalkulatorze współczynnik przenikania ciepła dla rodzaju przegrody – podłoga na gruncie i wprowadźmy warstwę chudziaka z betonu zwykłego – 2200kg, o grubości 0,1 m

Dalej dodajmy własną warstwę i wpiszmy współczynnik lambda 0,0504 (Wolplan ST130) i grubość warstwy 0,16 m.

Klikamy oblicz i otrzymujemy wynik taki jak na grafice. Uc= 0.2888899079009097 [W/(m2·K)], w przybliżeniu 0,29 [W/(m2·K)]. Taka wartość Uc dla podłogi na gruncie jest jak najbardziej akceptowalna. Zawsze można ocieplić lepiej, ale to inna kwestia.

Wariant II obliczeń współczynnika przenikania ciepła dla podłogi na gruncie


Porównajmy to z kolejnymi obliczeniami. Taki sam chudziak i znowu dodajmy własną warstwę, wpiszmy współczynnik przewodzenia ciepła, tym razem 0,28 [W/(m·K)] i grubość warstwy 0,16 m. Uc wyjdzie nam 0.57 [W/(m2·K)]. Niestety za wysokie.

Wnioski


Z naszych obliczeń na kalkulatorze wynika, że styrobeton o lambdzie 0,0504 [W/(m·K)] i grubości warstwy 16 cm będzie ocieplał podłogę na gruncie w takim samym stopniu, jak styrobeton o lambdzie 0,28 [W/(m·K)] i grubości warstwy ok. 88 cm. Ta różnica dobitnie wskazuje, że problem tkwi w doborze materiałów o odpowiednich parametrach technicznych i to, w jakimś sensie, jest wadą styrobetonów. Dlatego sprawdzajmy dokumentację i dokonujmy wyboru, nie tylko ze względu na cenę.

Pianobeton czy styrobeton

Na zakończenie dodam, że wyboru dokonujemy na lata, bo nikt po wybudowaniu domu nie będzie pruł podłogi w kolejnym roku. Korzystajmy z kalkulatora. To dobre narzędzie. Pomoże także w odpowiedzi na pytanie. Pianobeton, czy styrobeton? Co wybrać? Natomiast moje zdanie w tym temacie jest następujące. Jeśli zależy nam na izolacji, to wybierajmy ten materiał, który ma niższy współczynnik lambda. Pod tym względem 0,0504 [W/(m·K)] styrobetonu Wolplan ST130 i 0,0452 [W/(m·K)] styrobetonu Wolplan ST100 jest bezkonkurencyjne. Jeśli zależy nam na tym, aby waga styrobetonu była najniższa, to także styrobetony Wolplan będą optymalnym wyborem. Z kolei, gdy potrzebujemy dużej wytrzymałości pod podłogi w magazynach, halach produkcyjnych itp., to pianobetony będą lepsze. Natomiast w domach wystarczająca będzie wytrzymałość w granicach 100 – 200 kPa. W garażach może być nieco wyższa.