Panele laminowane na ogrzewanie podłogowe montowane w systemie podłogi pływającej to bardzo atrakcyjne wykończenie podłogi. Łączy w sobie elegancję, nowoczesność i funkcjonalność. Jednak czy wiesz, że właściwy wybór paneli laminowanych może znacząco wpłynąć na efektywność Twojego ogrzewania podłogowego?
Właściwości termiczne paneli
Kluczowym aspektem przy wyborze paneli laminowanych do ogrzewania podłogowego jest przewodność cieplna paneli w połączeniu z podkładem podłogowym. Łączny opór podkładu i paneli nie może przekroczyć 0,15 (m2·K)/W.
Opory paneli i podkładu zwyczajnie dodaj do siebie. Ocena wyniku jest prosta. Im mniejszy wynik uzyskasz, tym zwiększysz szanse na cieplejsze pomieszczenia i mniejsze wydatki na ogrzewanie w przyszłości.
Ponadto dla mniejszego oporu cieplnego znaczenie ma także grubość paneli. Niemniej ten parametr warto traktować jako wskazówkę w poszukiwaniu paneli. Ponieważ i tak kluczowy jest najmniejszy opór cieplny.
Kompatybilność paneli laminowanych z ogrzewaniem podłogowym
- Czynnością minimum, którą powinieneś wykonać, jest sprawdzenie czy panele są zalecane przez producenta do stosowania z ogrzewaniem podłogowym. W tym celu szukaj infografik na opakowaniu lub w karcie technicznej paneli.
- Sprawdź, czy producent zaleca maksymalną dopuszczalną temperaturę. Jeśli tak, to staraj się w taki sposób zaprojektować i wykonać ogrzewanie podłogowe wraz z wykończeniem podłogi, żeby tej temperatury nie przekraczać.
Utrzymanie zalecanej przez producenta temperatury jest pożądane nie tylko ze względu na trwałość paneli, ale także na zwiększoną pod wpływem wyższej temperatury emisję szkodliwych substancji. Szczególnie jeśli do produkcji rdzenia paneli użyto żywicy mocznikowo-formaldehydowej. Żywica ta charakteryzuje się dobrymi właściwościami wiążącymi i jest stosunkowo tania. Dlatego w procesie produkcji paneli laminowanych jest używana najczęściej. Niestety jej wadą jest potencjalna emisja formaldehydu, substancji uznanej za szkodliwą.
Właśnie z powodu emisji szkodliwych substancji uważam, że nie należy układać paneli laminowanych bezpośrednio na ogrzewaniu elektrycznym. Ponieważ panele są narażone na działanie wysokich temperatur. Niektórzy producenci dopuszczają stosowanie paneli na ogrzewaniu elektrycznym pod warunkiem zalania instalacji warstwą wylewki.
Klasa ścieralności paneli
Ten czynnik jest powszechnie znany i nie ma potrzeby rozpisywać na ten temat dłużej. Po prostu, aby zapewnić długotrwałość podłogi, wybieraj panele o wysokiej klasie ścieralności.
Ogrzewanie podłogowe zimna podłoga
Montaż paneli laminowanych w systemie podłogi pływającej choć wydaje się prosty może spowodować, że panele będą źle przewodzić ciepło. Podłoga będzie w jednym miejscu ciepła, a obok zimna. W obrazie z kamery termowizyjnej będą widoczne ciepłe i zimne „placki”.
Jedną z najczęściej występujących przyczyn takiej sytuacji są niewielkie szczeliny pomiędzy panelami, podkładem, a jastrychem. Występują wtedy, gdy jastrych ma nierówności położone blisko siebie. Wówczas w niektórych miejscach sztywne panele jakby wisiały w powietrzu. Pod naciskiem nieco się uginają. Właśnie w tych miejscach przepływ ciepła będzie znacznie utrudniony, ponieważ szczelinę wypełnia zamknięte powietrze, które jest doskonałym izolatorem i hamuje przepływ ciepła. Lambda zamkniętego powietrza wynosi tylko 0,025[W/(m K)]. Dlatego zanim położymy panele laminowane trzeba wyrównać posadzkę lub wybrać panele innego rodzaju.
Jak wyrównać posadzkę pod panele?
Po pierwsze, można wyrównać jastrych za pomocą wylewki samopoziomującej. Wylewka trochę kosztuje i wymaga nieco doświadczenia przy wykonywaniu. Jako wieloletni wykonawca wylewek muszę powiedzieć, że same się nie poziomują. Choć wolałbym, żeby w istocie tak było.
Sprawdź inne rozwiązania
Drugie rozwiązanie to zastosowanie ciężkich i jednocześnie elastycznych podkładów podłogowych oraz bardziej elastycznych paneli winylowych. Ewentualnie w wersji bardziej prozdrowotnej paneli purline. Elastyczność sprawi, że dopasują się do podłogi i w ten sposób nie zamkną powietrza między warstwami. Jednak to także nie jest najtańszy wybór. Plusem rozwiązania jest to, że montaż tych paneli będziesz mógł wykonać samodzielnie. Niewielkie nierówności jastrychu nie będą przekładać się na straty ciepła. Dodatkowo panele i systemowe podkłady mają bardzo niski opór cieplny.
Utrzymanie ciepła i zdrowego powietrza w domu
Jeśli dom jest ocieplony, wybrałeś panele laminowane dobrej jakości i dodatkowo montaż został prawidłowo wykonany, to nie musisz utrzymywać wysokiej temperatury w instalacji ogrzewania podłogowego. To zapewni długotrwałe użytkowanie podłogi, estetyczny wygląd i co ważniejsze komfort cieplny oraz zdrowe powietrze w domu.
Podsumowując. Wybór odpowiednich paneli na ogrzewanie podłogowe nie jest trudny. Kluczowe jest zwrócenie uwagi na najmniejszy opór cieplny, kompatybilność z systemem ogrzewania oraz odpowiedni montaż. Dzięki temu, Twoje podłogi nie tylko będą pięknie wyglądać, ale również zapewnią ciepło i komfort na lata.