Wykonujemy różne rodzaje dachów

  • Pełne, niewentylowane, w których hydroizolacja jest warstwą końcową
  • Dachy balastowe
  • Dachy zielone
  • Dachy wentylowane
  • Dachy odwrócone

Dach balastowy najlepszy pod fotowoltaikę i inne instalacje

Pod tarasy, fotowoltaikę, pompy ciepła, klimatyzatory polecamy wykonywany przez nas dach balastowy. Hydroizolację i balast kładziemy na warstwie spadkowej z wylewki Wolplan. Dzięki temu dach jest:

jak zrobić dach jednospadowy na garażu, taras na dachu płaskim, taras na garażu

Dachy płaskie pokrycie

Ponieważ potrzeby klientów są bardzo różne, cenę, koszt ocieplenia, pokrycia, remontu dachu płaskiego, podajemy na indywidualne zapytanie. Wycenę sporządzamy uwzględniając projekt, preferencje i potrzeby Klienta, planowany sposób użytkowania dachu, lokalizację.

Większe dachy płaskie remontujemy i wykonujemy na terenie całego kraju. Dachy mniejsze: Lublin, Warszawa, Radom, Piaseczno, Siedlce, Biała Podlaska, Dęblin, Puławy, Łęczna, Chełm, Zamość, Tomaszów Lubelski, Rzeszów, Dębica, Tarnów, Mielec, Kielce, Sandomierz

Co położyć na dach płaski?

Wybierając materiały na pokrycie dachu płaskiego należy określić czy dach będzie nieużytkowy, czyli nie będziemy po nim chodzić lub użytkowy z tarasem, instalacjami, które będą generowały ruch pieszy po dachu.

Dzisiaj zdecydowana większość dachów płaskich pełni funkcje użytkowe. Tradycyjnie instalujemy na nich anteny. Jest to także doskonałe miejsce na fotowoltaikę na płaskim dachu.  Fotowoltaika na płaskim dachu jest niewidoczna z dołu. Nie szpeci widoku, bo skrywa ją najczęściej attyka. Ponadto na dachu płaskim zawsze mamy do dyspozycji południową wystawę dachu. Równie ciekawym rozwiązaniem, bardzo popularnym u naszych sąsiadów, jest instalowanie pomp ciepła na dachach płaskich budynków jednorodzinnych jak i wielorodzinnych. Dla każdego mieszkania oddzielnie. W tym przypadku atutem jest ograniczenie uciążliwości hałasu pracujących pomp. Dodatkowa przestrzeń dachu może być również wykorzystana na taras na dachu płaskim, szczególnie gdy mamy zagwarantowany piękny widok lub gdy dysponujemy niewielką działką.

Czym pokryć dach o małym spadku?

Dla trwałości dachu o małym spadku kluczowe jest wykonanie warstwy  znajdującej się bezpośrednio pod warstwą wierzchniego krycia z materiałów nieściśliwych. Ponieważ na dachach o małym spadku, nawet niewielkie wgłębienia gromadzą wodę i są przyczyną przyśpieszonej degradacji każdej hydroizolacji (zamarzanie, topnienie). Natomiast na pokrycie polecamy membrany EPDM, bo dobrze spływa po nich woda. Z tego powodu EPDM, to także dobry wybór na dachy balastowe. Z kolei nowoczesne papy są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.

Jak zrobić spad na płaskim dachu użytkowym?

Spadki na dachu płaskim użytkowym powinny być wykonywane z materiałów nieściśliwych, takich jak wylewki styropianowe, kliny styropianowe wykonane z wytrzymałego na ściskanie styropianu parkingowego minimum 200 kPa, ewentualnie bardziej wytrzymałe kliny spadkowe z XPS, tzw. kliny styrodurowe o wytrzymałości na ściskanie 300 – 500 kPa. Niestety wraz ze wzrostem wytrzymałości na ściskanie rośnie cena spadków styropianowych, dlatego na dachy użytkowe polecamy spadki z wylewki styropianowej Wolplan ST o wytrzymałości na ściskanie od 880 kPa do 1200 kPa. Mamy konkurencyjne ceny w stosunku spadków ze styropianu lub z XPS. 

Spadki wykonujemy precyzyjnie na prowadnicach. Dzięki temu na dachu nie powstają zastoiny wody, nawet przy minimalnym spadku dachu wynoszącym 2%. Dodatkowo wylewka styropianowa Wolplan ST jest wyjątkowo lekka (po wyschnięciu od 260 do 360 kg/m3) i nie obciąża nadmiernie dachu. Jest monolitem. Nie wymaga dylatacji podziałowych typowych dla betonów. 

Jak zrobić spad na płaskim dachu nieużytkowym?

Na spadki dachu płaskiego nieużytkowego stosujemy styropian spadkowy, o wytrzymałości na ściskanie przy 10% odkształceniu 80 lub 100 kPa lub wylewkę styropianową Wolplan o wytrzymałości na ściskanie 150 kPa. Przy czym należy mieć na uwadze to, że po dachu nieużytkowym praktycznie nie powinno się chodzić. Dlatego jeśli na dachu płaskim planujemy jakiekolwiek instalacje, to na spadki warto wybrać materiały bardziej odporne na ściskanie. Pisaliśmy o nich wyżej. Natomiast na wykonanie warstwy termoizolacyjnej, umiejscowionej poniżej warstwy spadkowej, EPS 100 można stosować bez obawy.

Jaki styropian na dach płaski nieużytkowy?

Nasze wieloletnie doświadczenie i praca ze styropianem dach-podłoga, o wytrzymałości na ściskanie 100 kPa wskazuje, że na skutek poruszania się wykonawców układających styropian niewielkie wgniecenia powstają. Na dachach płaskich, na których styropian przykryty jest jedynie papą lub membraną jest to istotne szczególnie w przypadku, gdy poruszamy się po tym samym śladzie. Wówczas po kilku przejściach powstają wgłębienia i zastoiny wody. Wykonawcy dachów, przynajmniej niektórzy, układają ścieżki komunikacyjne z bardziej wytrzymałych materiałów, żeby zapobiec destrukcji dachu w tych miejscach. Jednak trudno przewidzieć wykorzystanie dachu w ciągu kolejnych lat, tym samym trudno zaplanować wszystkie ścieżki komunikacyjne. Dlatego na wierzchnie warstwy dachów płaskich, po których będziemy częściej chodzić, warto wybierać bardziej wytrzymałe materiały.

Paraizolacja dachu płaskiego

W Polsce stosunkowo niedawno, 20 – 30 lat temu, na dachach płaskich nie wykonywano żadnej paroizolacji. Wskutek czego dachy płaskie z tamtego okresu mają całkowicie zdegradowaną warstwę ociepleniową i zimne pomieszczenia pod stropodachami. Nadal nie mamy żadnych norm i wytycznych do wykonania paroizolacji i niektórzy wykonawcy stosują folię paroizolacyjną przeznaczoną na dachy skośne lub, co gorsze, czarną folię budowlaną. Niestety pierwsza folia jest zbyt cienka, łatwo przeciera się na betonie i traci swoje właściwości. Druga folia raczej nie jest paroizolacją. Wystarczy sprawdzić, czy producent folii budowlanej podaje współczynnik oporu dyfuzyjnego. Jeśli nie. To takiej folii nie należy używać jako paroizolacji. Źle dobrane materiały paroizolacyjne i niestaranne wykonawstwo jest przyczyną wykraplania wody w warstwie ociepleniowej. Mokry styropian, czy wełna mineralna tracą własności termoizolacyjne. Dalsze konsekwencje odczują mieszkańcy po kilku latach. Mostki termiczne, straty energii cieplnej i wychłodzenie pomieszczeń pod stropodachem. Niemiłym i szkodliwym dodatkiem są grzyby pleśniowe w mokrej warstwie ociepleniowej.

Nasza firma, bazując także na doświadczeniu zdobytym w budownictwie energooszczędnym w DE, przykłada dużo staranności do wykonania szczelnej paroizolacji. Na domy jednorodzinne i wielorodzinne stosujemy tylko te paroizolacje, które spełniają normy niemieckie. Sd minimum 100 i grubość folii paroizolacyjnej minimum 0,4mm, ewentualnie papa paroizolacyjna o odpowiednich parametrach. Dobieramy paroizolację wg współczynnika przenikania pary wodnej dopasowując ją do rodzaju pomieszczeń znajdujących się pod stropodachem. Dzięki temu styropian jest suchy i płaski dach zachowuje właściwą termoizolację przez wiele lat.

Ocieplenie stropodachu betonowego

Ocieplenie stropodachu betonowego pełnego najczęściej wykonujemy z dwóch warstw styropianu. Dopełnieniem termoizolacji wykonanej ze styropianu jest warstwa z monolitycznej wylewki styropianowej o własnościach termoizolacyjnych. Ocieplając dachy zawsze staramy się spełniać minimalne wymagania przenikania ciepła określone przepisami oraz potrzeby Klienta. Do obliczania grubości warstwy ocieplenia polecamy rządowy kalkulator Współczynnika Przenikania Ciepła z którego, jako dachy płaskie wykonawca, czasem korzystamy.

Warstwy stropodachu

Dach płaski warstwy w układzie najbardziej popularnym, zaczynając od stropu:

Co zamiast papy na dach płaski?

Dachy płaskie wykonawca od A do Z - nowoczesne pokrycie dachu płaskiego

Zamiast papy na dach płaski można zastosować nowoczesne i trwałe membrany PVC, TPO lub EPDM. Niektórzy producenci podają, że  żywotność wytwarzanej przez nich membrany EPDM może dochodzić nawet do 50 lat. Pewnie dlatego, że membrany EPDM są odporne na promieniowanie UV i długo nie ujawniają oznak starzenia. Ponadto membrany te, są najbardziej rozciągliwe spośród wszystkich pokryć dachowych.

Niemniej zaznaczyć należy, że hydroizolacja dachu płaskiego z dwóch warstw papy niewiele ustępuje membranom. Współczesne papy na osnowie z włókien szklanych lub poliestrowych są elastyczne (szczególnie te z włóknami poliestrowymi), odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Żywotność dobrej jakości pap wynosi od 20 do 30 lat, dlatego hydroizolacja dachu płaskiego z papy, to niezmiennie bardzo popularne rozwiązanie.

Remont i ocieplenie starego dachu płaskiego

Jeśli nieocieplony strop jest w dobrym stanie technicznym, to warstwy dachu płaskiego pełnego będą takie same jak na dachach nowych. Należy położyć paroizolację, następnie ocieplenie starego dachu płaskiego. Dalej wykonać spadki i hydroizolację dachu. Natomiast, jeśli remontowany stary dach był ocieplony i warstwa ocieplenia jest mokra, to należy wymienić materiał termoizolacyjny na suchy. Wynika to z faktu, że mokry materiał ociepleniowy, niezależnie od tego, czy jest to wełna mineralna czy styropian, traci własności termoizolacyjne i osiąga współczynnik przewodzenia ciepła zbliżony do wody 0,6 [W/(m·K)]. Spośród materiałów izolacyjnych, to właśnie wełna najszybciej nasiąka i traci własności termoizolacyjne. Z kolei styropian, choć nasiąka wolniej, to nie może być długotrwale zawilgocony. Także w przypadku płyt PUR i PIR, niektórzy producenci, zalecają wymianę mokrych płyt na suche. Przy okazji wymiany warstwy ocieplenia należy sprawdzić jakość paroizolacji i jeśli nie jest szczelna, to prace remontowe należy rozpocząć od położenia nowej paroizolacji.

Podsumowując. Podczas wykonywania dachu, każdy materiał termoizolacyjny należy zabezpieczyć przed wnikaniem wilgoci do wnętrza układu poprzez wykonanie szczelnej paroizolacji i hydroizolacji. To warunki konieczne skutecznego ocieplenia dachów płaskich zarówno nowych jak i remontowanych.